Бүген ВДНХда «Россия» күргәзмәсендә 100 мең кеше «Экология көне»ндә булды

2024 елның 26 гыйнвары, җомга

Бүген ВДНХда «Россия» күргәзмәсе кысаларында уза торган Экология көнендә Мәскәүгә Татарстаннан тулы бер десант китте – бу экология министры урынбасары Егор Тарнавский, экологик агарту бүлеге хезмәткәрләре, «Чиста булачак» яшьләр хәрәкәте активистлары, РГҖ төбәк бүлеге вәкилләре һәм «Татнефть» предприятиесе вәкилләре.  Көн дәвамында Татарстан павильонында республиканың иң яхшы эко-практиклары презентацияләре узды, ә мәктәп укучылары һәм иң нәни кунаклар өчен мастер-класслар узды. Балалар, экоквест формасында, калдыкларны дөрес бүләргә һәм сортларга аерырга өйрәттеләр, открыткалар һәм экоэшләнмәләр ясадылар, автошиннарны эшкәртү турында сөйләделәр һәм  үсемлекләрнең микроклонлашуы турында  практикада күрсәттеләр. Күргәзмәгә беренче килүчеләрнең берсе татарстанлылар булуы символикага ия. Күпләр Мәскәүгә махсус рәвештә «Россия» күргәзмәсенә дип килгәннәр. «Бу бик дулкынландыргыч! Бөтен нәрсә бик масштаблы, тамашалы, бу – чыннан да, Россия казанышлары күргәзмәсе! Без үз илебез, Россиябез белән горурланабыз!» – диләр күргәзмә кунаклары.

Татарстан күргәзмәгә «Экология» илкүләм проекты кысаларында төбәкнең сынау проектларының видеопрезентациясен алып килде. Экология министры урынбасары Егор Тарнавский билгеләп үткәнчә, Экология министрлыгы хәзер илнең башка төбәкләренә трансляцияләнә ала торган күп кенә экологик проектларның координаторы булып тора. «2023 елда гына да экологик чараларга 10 млрд сумнан артык акча тотылды. Без Самосыр полигонын рекультивацияләүнең зур проектын тәмамладык, Түбән Кама сусаклагычы төбеннән су баскан 24 км нефть үткәргечне күтәрдек. Болар барысы да Татарстанның әйләнә-тирә мохитне саклау мәсьәләләрендә лидер төбәкләрнең берсе булуы турында сөйләргә мөмкинлек бирә».

Халыкара күргәзмә кысаларында барлык төбәкләр экология өлкәсендә үзләренең иң яхшы практикаларын тәкъдим иттеләр, ә килүчеләрне бай мәгариф һәм мәдәни программа көтә иде. Һәр төбәк Мәскәүгә үзенең иң төп символларын һәм казанышларын алып килгән. Тверь өлкәсе яңа электропоездда экскурсия белән гаҗәпләндерде, Алтай табигать тавышлары белән сөендерде, Калининград кояш гәрәбәсе белән шатланды, Ямал-Ненец автоном округы ак аюлар һәм җирле традицияләр турында сөйләде, Мари Эл һәм Чувашия фольклор белән уртаклашты.

Теләге булган һәркем экологик викториналарда катнаша, документаль фильмнарга йөри, аңлы куллану турында лекцияләр тыңлый алдылар.

«Россия» халыкара күргәзмә-форумы кысаларында Экология министрлыгы коллегаларына «Ирекле агым» һәм Идел-Кама лачын-балабан популяциясен торгызу проектлары турында сөйләде. Көн азагында призлар уйнатылды. Экология министрлыгының барлык мастер-классларын һәм квестларын җиңеп чыккан кешеләр бүләккә хуш исле эко-шәмнәр, эчәр су өчен шешәләр алды, ә төп җиңүчеләр күргәзмәдән электр грильләрен һәм туристик җыелмаларны алып киттеләр.