Татарстан Экология һәм табигать ресурслары министрлыгы инспекторлары «Экология – һәркем эше» дигән экочарада катнаштылар

2024 елның 18 гыйнвары, пәнҗешәмбе

Әлмәтнең «Электрон» экологик юнәлешле клубы базасында «Экология – һәркем эше» дигән символик исем белән очрашу узды. Анда Әлмәт шәһәренең 7 нче һәм 21 нче мәктәп укучылары һәм педагоглары, шулай ук Татарстан Экология министрлыгының Көньяк-Көнчыгыш территориаль идарәсе инспекторы Алина Җәләлетдинова катнашты.

7 нче мәктәп укытучылары укучылары белән экологик тематикага нинди чаралар үткәрүләре турында сөйләделәр. Мәктәптә ПЭТ шешәләрен һәм капкачларын җыялар һәм эшкәртүгә тапшыралар, макулатура тапшыралар, иске катыргы һәм консерв банкаларын кулланып, МХО зонасында сугышчылар өчен окоп шәмнәре өчен әзерлекләр ясыйлар. Мәсәлән, декабрьдә укучылар 100 килограмм макулатура җыйганнар.

Шулай ук «Электрон» яшүсмерләр клубы базасында балалар табигый һәм ташландык материаллардан эшләнмәләр ясыйлар, «Дари добро» хәйрия фонды ярдәмендә чишмәләрне һәм елгаларны сәламәтләндерүдә катнашалар, яз һәм җәй айларында ярларны чүп-чардан чистарталар, картлар йортында һәм хайваннар өчен приютта өлкәннәргә ярдәм итәләр.

Очрашу әңгәмә форматында узды. Экология министрлыгы белгече Алина Җәләлетдинова балаларга эколог һөнәре, бүгенге көндә халыкны нинди экологик проблемалар борчый һәм мәктәп укучылары Экология министрлыгының нинди акцияләрендә катнаша алуы турында сөйләде.

«Мондый чаралар – балаларның игътибарын экологик проблемаларга юнәлтү өчен яхшы мөмкинлек. Без алардан нинди юллар күрүләрен ишетергә тиеш. Әмма иң мөһиме – талантлы, яшь егетләргә ярдәм итү һәм аларны дәртләндереп тору», – дип билгеләп үтте Көньяк-Көнчыгыш территориаль идарәсе белгече Алина Җәләлетдинова.

Очрашу ахырында «Экология – һәркем эше» экологик чарасында катнашучыларга экология турында китаплар һәм Министрлыктан татлы бүләкләр тапшырылды.

Чара Әлмәт районы балалар һәм яшьләр эшләре идарәсе тарафыннан «Татнефть» ГАҖ ярдәме белән оештырылды.