Экологлар Түбән Кама мәктәп укучыларына кыш көне урман хайваннарына ничек ярдәм итәргә кирәклеге турында сөйләделәр

2023 елның 22 декабре, җомга

Яңа ел бәйрәмнәре һәм озын ял көннәре алдыннан Татарстанның Экология һәм табигать ресурслары министрлыгының Кама аръягы территориаль идарәсе инспекторлары Түбән Кама районы, Красный Ключ мәктәбенең өченче сыйныф укучыларына урманда яшәгән тереклек ияләре турында ничек кайгыртырга кирәклеге турында берничә киңәш бирделәр.

Кышын аларны тукландыру кагыйдәләре:

1. Хайваннарны түбән температурада ашату яхшырак.
  2. Имән чикләвеге, алма һәм чикләвекләр – тиеннәрнең иң якын дуслары. Шулай ук урман кимерүчесе киптерелгән алма, кедр чикләвеге, кабыгындагы фундук белән тукланырга ярата.
  3. Кыргый хайваннарны кулдан ашатмагыз – бу куркыныч булырга мөмкин.

Дәрес вакытында инспекторлар балалар белән викториналар һәм табышмаклар уйнадылар. Укучылар экологлар белән үзләренең экогадәтләре турында уртаклаштылар. Алган белемнәрен «Урманда яшәүчеләр» мультфильмын бергәләп карау белән ныгыталар.

«Балаларыбыз табигатебезне саклауның мөһимлеген аңласын өчен, аларга аның күренешләрен, үсемлекләрен һәм хайваннарын күзәтергә өйрәнергә кирәк, – әлбәттә, без аларга бу эштә ярдәм итәбез. Экология министрлыгы инспекторлары балаларга экологик белем һәм мәдәни тәрбияләү өчен даими рәвештә шундый чаралар үткәрә», – дип билгеләп үтә Кама аръягы территориаль идарәсе экологлары.