«Экология» илкүләм проектының «Иделне савыктыру» федераль проекты чараларын гамәлгә ашыру буенча Татарстан – Россия субъектлары рейтингында 3 лидерның берсе

2023 елның 24 ноябре, җомга

Бүген, 24 ноябрьдә, Казанда вице-премьер Виктория Абрамченко инициативасы белән региональ хакимият органнары җитәкчеләре яңа берләштерелгән су проекты буенча эшләрдә исәпкә алу өчен Иделне савыктыру тәҗрибәсе турында фикер алыштылар.

Семинарда Россия табигать ресурслары һәм экология министры урынбасары Павел Барышев, Россия төзелеш һәм торак-коммуналь хуҗалык министры урынбасары Алексей Ересько, төбәкләрдәге экология министрлыклары, шулай ук төзелеш һәм торак-коммуналь хуҗалык министрлыклары, су каналлары һәм подряд оешмалары башлыклары катнаша.

Сессияләрнең модераторы булып Елена Довлатова – Россия Су белән тәэмин итү һәм су чыгару ассоциациясенең башкарма директоры тора.

Беренче сессия кысаларында төп доклад белән Павел Барышев чыгыш ясады. Ул семинарда катнашучыларны сәламләде һәм киңәшмәнең төп темаларын билгеләде.

«Идел – илебезнең төп су артерияләренең берсе. Бу 60 миллион россияле өчен «йорт», шулай ук дәүләт икътисадының көчле узелы – нәкъ менә Идел ярлары буйлап илнең сәнәгать җитештерүләренең һәм авыл хуҗалыгы районнарының күп өлеше тупланган. Идел экосистемасына зарарлы тәэсир Россия буенча уртача күрсәткечләрдән 5 тапкыр артык. Нәкъ менә шуңа күрә Идел буе дәүләт университетында пычраткыч матдәләр күләмен киметү проектын гамәлгә ашыру тәҗрибәсе яңа проектны эшләгәндә бик мөһим», – дип билгеләп үтте үз чыгышында Россиянең экология министры урынбасары. Спикер, гомумән алганда, ил буенча гамәлдәге чистарту корылмаларының 70% тан артыгы 30-50 ел элек төзелгән һәм аларның 80%ы чистарту технологиясен үзгәртеп, тиз арада тулысынча модернизацияләүне таләп итә, ә аларның кайберләре торгызылырга тиеш түгел һәм яңадан төзелергә тиеш, дип сөйләде.

Ул су объектларына ташландык су чыгару күләме буенча саннар китерде. Табигать министрлыгы анализы буенча, тулаем алганда, ил буенча ел саен сулыкларга 35,5 куб.км су чыгарыла, шуларның 11,58 куб. км – пычранган. Пычранган ташландыкларның гомуми күләмендә 38% (4,49 куб. км) – Идел бассейнына чыгару. Аларның 83 проценты – торак-коммуналь хуҗалык ташландыклары, 15 проценты – сәнәгать, калганнары – авыл хуҗалыгы һәм башка тармаклар. Барышев төп проблемаларның берсе итеп ташландыкларны чистартуның җитәрлек дәрәҗәдә булмавын билгели. Бу проблеманы «Иделне савыктыру» федераль проекты хәл итәргә тиеш. Аның төп бурычы – 2024 елга пычранган агынты сулар өлешен киметү. Проектта Россиянең 16 субъекты катнаша.

Федераль җитәкче ассызыклаганча, Татарстан «Экология» илкүләм проекты кысаларында алып барыла торган «Иделне савыктыру» федераль проекты чараларын гамәлгә ашыру буенча Россия субъектлары рейтингында топ-3 регионнар исемлегенә керде.

Рейтингта беренче урында – Түбән Новгород өлкәсе, икенче урында – Самар өлкәсе. Татарстаннан соң, 4 нче һәм 5 нче урыннарда – Мәскәү һәм Ярославль өлкәләре.

Татарстан турында сөйләгәндә Павел Барышев: «Республикадан үрнәк алырга кирәк.  Чаралар буенча сроклар өзелмәде. Коллегалар, аларның нәтиҗәсе – шаккатыргыч!»