Законсыз рәвештә ком чыгарган өчен хокук бозучыга 800 мең сум күләмендә штраф яный

2023 елның 8 ноябре, чәршәмбе

Менделеевск районында законсыз ком чыгару өчен хокук бозучы 800 мең сум түләячәк.

Элегрәк ТР Экология министрлыгының Кама яны территориаль идарәсе инспекторлары Түбән Кама сусаклагычында елга комын чыгаручы кранны ачыклаган иде. Ачыкланганча, плавкран җир асты байлыкларыннан файдалану хокукына лицензиясез килеш киң таралган файдалы казылмалар чыгаруны гамәлгә ашырган. Тикшерү-оператив гамәлләр үткәрү өчен урынга ТР буенча Эчке эшләр министрлыгы хезмәткәрләре чакырылган. Законсыз рәвештә чыгарылган ком күләме 1,5 мең тоннадан артык тәшкил итә.

Хокук бозучыга 800 мең сум күләмендә штраф яный. Моннан тыш, төп штрафтан тыш, экологлар тарафыннан әйләнә-тирә мохиткә 320 мең сум күләмендә китерелгән зыян да исәпләнгән. Хәзер хокук бозучыга зыянны каплау турында дәгъва әзерләнә.