ТР Экология министрлыгы инспекторлары Чирмешән районы Әмиров авылы балаларына табигатькә ничек ярдәм итәргә кирәклеген сөйләгән

2023 елның 18 августы, җомга

ТР Экология министрлыгының Көньяк-Көнчыгыш территориаль идарәсе инспекторы Венера Мингалиева Лашман авыл җирлеге китапханәчесе Гөлшат Әгъләмова белән бергә Чирмешән районы Әмиров авылы балалары өчен «Табигатьне сакла» дигән ачык экологик дәрес үткәргән. Дәрес ачык һавада, җирле паркта узган. Яңа белемнәр өчен 25 бала килгән, алар арасында Татарстанда әби-бабаларында ял итүчеләр дә бар, алар Нижневартовск, Мәскәү һәм Санкт-Петербург балалары. ТР Экология министрлыгы инспекторы мәктәп укучыларына кешенең табигатькә ничек тәэсир итүе һәм табигатьнең кешелеккә нинди йогынты ясавы турында сөйләгән. Мәсәлән, планетада минут саен 2 миллион пластик капчык кулланыла, һәм пластик бөтен дөнья буенча ел саен 1 миллионнан артык диңгез кошларын һәм хайваннарын һәлак итә. Һәрбер кеше табигатькә кабат кулланыла торган тукыма сумкаларын кулланып булыша ала. Файдалы гадәтләрдән тыш, балаларга республикабызның сирәк очрый торган үсемлекләре һәм хайваннары турында да сөйләгәннәр.

Экологик очрашу истәлегенә ТР Экология министрлыгының буяу китаплары тапшырылган. Ә инспектор белән китапханәче өчен рәхмәт йөзеннән балаларның иҗади номерлары күрсәтелгән.