Республиканың Экология министрлыгы, су чиктән тыш түбән дәрәҗәгә төшмәсен өчен, Куйбышев сусаклагычы гидроузелы аша су чыгымнарын киметү тәкъдиме белән чыкты

2023 елның 7 июле, җомга

Татарстан Экология һәм табигать ресурслары министрлыгы видеоконференция режимында Идел-Кама каскады сусаклагычларының эш режимын җайга салу буенча ведомствоара эш төркеменең чираттагы утырышында катнашты.

Росводресурсы оештырган утырышта эшче төркем әгъзалары – Росрыболовство, Росморречфлот, Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгы, Россия Авыл хуҗалыгы министрлыгы, Росводресурсы, Росгидромет, «СО ЕЭС» АҖ, «РусГидро» ААҖ, «Татэнерго» АҖ һәм Идел-Кама бассейны чикләрендә урнашкан субъектларның башкарма хакимият органнары вәкилләре катнашты, шул исәптән Ульяновск һәм Самар өлкәләре вәкилләре бар иде.

Татарстан Республикасыннан экология министры Александр Шадриков һәм Казан районара табигать саклау прокуроры урынбасары Ольга Мельник катнашты.

Утырыш кысаларында 2023 елның 11 июленнән 10 августына кадәр Идел-Кама каскады сусаклагычларының эш режимын билгеләү мәсьәләсе тикшерелде.

Бүгенге көндә Куйбышев сусаклагычының дәрәҗәсе 51,78 м БС тәшкил итә. Экология министры, сусаклагычтагы су дәрәҗәсен хәзерге билгесендә саклап калу өчен, Александр Шадриков Куйбышев сусаклагычы гидроузелы аша су чыгымнарын 4 000 куб.м/с. кадәр киметү турында тәкъдим кертте. Әлеге позицияне Куйбышев сусаклагычы белән чиктәш булган Самара һәм Ульяновск өлкәләре вәкилләре, шулай ук энергетика тармагы вәкилләре дә хуплады.

Әстерхан өлкәсенең хуҗалык-эчү билгеләнешендәге су алу корылмаларының һәм Түбән Иделнең авыл хуҗалыгы билгеләнешендәге су җыю эшен тәэмин итү максатыннан, күпчелек тавыш белән Куйбышев сусаклагычының 5 000 куб. м/с күләмендә су чыгару билгесендә эш режимы билгеләнде.

Билгеләнгән режимнар Росводресурсының рәсми сайтында урнаштырылачак.