ТР Экология министрлыгында узган утырышта аучылык ресурслары лимитлары турында сөйләштеләр

2023 елның 26 мае, җомга

Татарстан Республикасы  Экология һәм табигать  ресурслары министрлыгында дәүләт экология экспертиза комиссиясе утырышы узды, анда 2023 елның 1 августыннан 2024 елның 1 августына кадәр Татарстан территориясендә аучылык ресурсларын табу лимиты турында фикер алыштылар. Утырышта ТР Экология министрлыгы,  КФУның Фундаменталь медицина һәм биология институты һәм Татарстан Республикасының Биологик ресурслар буенча дәүләт комитеты вәкилләре катнашты. Киңәшмәгә шулай ук ТР районнары башкарма комитетлары хезмәткәрләре видеоконференция режимында кушылды.

Экспертлар тәкъдим ителгән материаллар белән таныштылар, хайваннар санын исәпкә алуның гамәлдәге методикаларына, миграция сукмакларын билгеләүгә кагылышлы берничә мәсьәләне тикшерделәр. Проект материалларын карау нәтиҗәләре турында мәгълүмат дәүләт экология экспертизасы тәмамланганнан соң Министрлык сайтында урнаштырылачак (https://eco.tatarstan.ru/rezultati-gosudarstvennoy-ekologicheskoy.htm).

Ау ресурсларын табу лимитлары һәм квоталары (поши, Себер кәҗәболаннары, болан,  селәүсән, бурсык) ел саен раслана, бу популяцияләрнең үрчүенә зыян китермичә ау ресурсларыннан файдалануны гамәлгә ашырырга мөмкинлек бирә. Яңа проектның үзенчәлекле үзенчәлеге шунда ки, проект материалларына беренче тапкыр боланнарның санын исәпләү нәтиҗәләре кертелгән. Моннан тыш, быелдан башлап аучылык ресурслары санын исәпкә алуның яңартылган методикасы кулланыла.