ТР Экология министрлыгының һаваның пычрануын контрольдә тотучы автомат станцияләре ел башыннан 456 меңнән артык үлчәү үткәргән

2023 елның 26 мае, җомга

19 майдан 26 майга кадәр Казанда биш автомат һава пычрануын контрольдә тоту станциясе атмосфера һавасында күкертле водород һәм углерод оксидының рөхсәт ителгән иң чик концентрациядән артуын теркәгән.

Осиново бистәсендә урнашкан Аскза-1дә күкертле водород буенча (4,5тапкырга) һәм И.Шакиров урамындагы Салават Купере микрорайонында урнашкан Аскза-5тә (4,0 тапкырга) рөхсәт ителгән концентрациядән артып киткән. Артыклыкларны теркәү чорында 1 дәрәҗәдәге уңайсыз метеорологик шартлар башлануы фаразлана.

Максимов урамында, 76 нчы йорт адреслы Аскза-3тә  җилнең төньяк-көнчыгыш юнәлешендә углерод оксиды буенча рөхсәт ителгән иң чик концентрациядән (1,9 тапкырга) артуы теркәлгән. Казан шәһәренең пычраткыч матдәләр чыгаруның җыелма базасы буенча анализ һәм янәшәдәге территорияне тикшерү буенча углерод оксидының артуы транспорт агымының интенсивлыгы белән бәйле.

Казанның төньяк зонасында һавада күкертле водородны арттыру фактлары буенча Министрлык инспекторлары күчмә лаборатория белән өстәмә чыгулар үткәрделәр. Моннан тыш, «Салават Күпере» торак комплексы микрорайонына һәм Авиатөзелеш районы территориясенә ял көннәренең кичке вакытында чыгулар дәвам итә. Атмосфера һавасындагы пычраткыч матдәләрнең артуы  рейд нәтиҗәләре буенча теркәлмәгән.

Җыелма мәгълүмат базасы буенча анализ нәтиҗәләре белән күкертле водородны арттыру фактлары буенча материаллар Росприроднадзорның Идел-Кама төбәкара идарәсенә җибәрелгән.

Павлюхин һәм Четаев урамнарында урнашкан һаваның пычрануын контрольдә тотучы автомат станцияләр узган атнада пычраткыч матдәләрнең артуын теркәмәгән.