Бүген экологлар һәм журналистлар яңадан санитар-экологик рейдка киттеләр

2023 елның 19 апреле, чәршәмбе

Бүген ТР Экология һәм табигать  ресурслары министрлыгы инспекторлары журналистлар белән бергә санитар-экологик икеайлык кысаларында рөхсәтсез калдыклар урнаштыру урыннарына рейдка чыктылар.

Рейдның беренче ноктасы Идел буе районының Кулагин урамы, 23 адресы буенча урнашкан чүплек булды. «Бу участокка законсыз рәвештә төзелеш һәм көнкүреш калдыклары китерелә һәм ташлана. Чүп-чар арасында хәтта республиканың  бер эре предприятиесенең документлары да табылган. Транспорт чаралары хуҗаларына һәм Вахитов һәм Идел буе районнары администрацияләренә хокук бозуны бетерү турында кисәтүләр җибәрелде. Документлары табылган предприятие Федераль экологик күзәтчелеккә  караган объект булганлыктан, вәкаләтләрне чикләү турындагы закон кысаларында барлык материаллар гамәлдәге закон кысаларында чаралар күрү өчен Росприроднадзорның Идел-Кама төбәкара идарәсенә тапшырылачак», - дип сөйләде журналистларга Экология министрлыгының Үзәк территориаль идарәсе 2 разрядлы өлкән белгече Анна Салахова.

Рейдның чираттагы ноктасы - Мирный бистәсендәге Рубежная һәм Черноозерская урамнары киселешендә тулы контейнер мәйданчыгы. Монда берьюлы берничә хокук бозу ачыкланган. Алар арасында җиһазландырылмаган контейнер мәйданчыгы да бар. Министрлык белгечләре тарафыннан Вахитов һәм Идел буе районнары администрациясенә хокук бозуны бетерү турында кисәтүләр җибәрелде.

Росприроднадзорның Идел-Кама төбәкара идарәсенең су объектларын куллану һәм саклау өлкәсендә дәүләт күзәтчелеге һәм җир күзәтчелеге бүлеге башлыгы Олег Домрачев сүзләренчә, калдыкларны вакытында чыгармаган өчен административ җаваплылык төбәк операторында ята.

«Казанның бер контейнер мәйданчыгы буенча «ПЖКХ» ИК» ҖЧҖенә  карата әйләнә-тирә мохиткә китерелгән зыянга күрсәтмә бирелгән. Хәзер суд эшләре бара», - дип аңлатты ул.

Исегезгә төшерәбез, 1 апрельдән республикада санитар-экологик икеайлык башланды. Төп максат торак пунктлар территорияләрен санитар чистарту, кышкы чорда тупланган чүплекләрне ачыклау һәм бетерү һәм территорияләрне кар катламы  эрегәннән соң тиешле экологик һәм санитар-эпидемиологик хәлгә китерү. Татарстан буенча санитар-экологик икеайлыкның ике атнасында министрлык һәм ведомстволарның күзәтчелек органнары тарафыннан 1371 хокук бозу очрагы ачыкланган, шуларның 730ы бетерелгән, 298е беркетмә төзелгән, 130,5 мең сумлык административ штраф салынган. 693 рөхсәтсез калдыклар урнаштыру урыны ачыкланган, 345е юкка чыгарылган.

Республика гражданнары тарафыннан ачыкланган хокук бозулар турында мәгълүмат барлык элемтә каналлары аша республика иҗтимагый экологик кабул итү бүлмәсенә килә. Җәмәгать кабул итү бүлмәсенә 1 183 мөрәҗәгать килгән.

Муниципаль берәмлекләр тарафыннан икеайлык башыннан 38,566 мең куб. м. каты көнкүреш калдыклары чыгарылган, территорияләрне чистартуга 87,642 мең кеше һәм 1 377 берәмлек махсус техника җәлеп ителгән, 10 447 агач һәм куак утыртылган, юлларны, тукталыш павильоннарын чистарту үткәрелә.