«Салават Купере» микрорайонында Экология министрлыгының атмосфера һавасы пычрануын автоматик контрольдә тоту станциясе эшли башлады

2023 елның 22 феврале, чәршәмбе

Автоматик контрольлек станциясе «188 нче лицей» белем бирү учреждениесе  территориясендә Илһам Шакиров проспекты, 3г бинасы адресы буенча урнашкан һәм атмосфера һавасында пычраткыч матдәләрнең беренче үлчәмнәрен ала башлады. Бүгенге көнгә бу автоматик станциядә углерод оксиды, аммиак, азот оксиды, азот диоксиды, водород сульфиды һәм күкерт газы кебек төп пычраткыч матдәләрне контрольдә тоту өчен газ анализаторлары бар. Якын киләчәктә станцияне атмосфера һавасында хуш исле углеводородларны билгеләү буенча автоматлаштырылган хроматография комплексы белән җиһазландыру планлаштырыла.

Автоматик контроль станциясе урыны Казанның атмосфера һавасын пычрату буенча җыелма исәпләүләр нигезендә һәм «Салават күпере» торак  комплексы халкының мөрәҗәгатьләрен исәпкә алып сайланды.  Автоматик үлчәүләр һәм сайланган урыннар якындагы предприятиеләр һәм объектларның йогынтысы зонасында, шул исәптән «Казаноргсинтез» ГАҖ, «ПЖКХ» идарәче компаниясенең каты көнкүреш калдыклары полигоны һәм башкаларда атмосфера һавасы сыйфатын онлайн режимда күзәтергә мөмкинлек бирәчәк. Бу предприятиеләр Федераль экологик күзәтчелеккә кертелгән, һәм, артулар теркәлгән очракта, мәгълүмат Росприроднадзорның Идел-Кама төбәкара идарәсенә  карарлар кабул итү өчен тапшырылачак. Моннан тыш, атмосфера һавасына контрольне көчәйтү өчен, 1 марттан Роспотребнадзорның Лаборатория анализы һәм техник үлчәү үзәге күчмә автоматик лабораториясе метеопараметрларны исәпкә алып, микрорайонның өч ноктасында мониторинг уздырачак.

Исегезгә төшерәбез, узган ел һәм бу ел башында Казанның Киров һәм Мәскәү районнарында, шулай ук «Салават Күпере» торак комплексында атмосфера һавасының сыйфаты буенча гражданнар мөрәҗәгатьләренең артуы теркәлде. Бер ел эчендә 200дән артык мөрәҗәгать керде. Барлык шикаятьләр дә каралды, җавап чаралары күрелде. Экология министрлыгы, Росприроднадзорның Идел-Кама төбәкара идарәсе хезмәткәрләре белән берлектә, шул исәптән «Салават Күпере» торак комплексында яшәүчеләр катнашында да, һаваны тикшерергә чыктылар. Әлеге маршрут тикшерүләре нигезендә прокуратура белән берлектә тикшерүләр үткәрелде. Атмосфера һавасын вакыт-вакыт пычратуның потенциаль чыганакларын билгеләү өчен шундый ук  урынга чыгулар һәм территорияләрне маршрут тикшерүләре үткәрелде. Төп потенциаль чыганаклар өч предприятие булырга мөмкин, шул исәптән «ПЖКХ» идарәче компаниясенең Химия урамындагы каты көнкүреш калдыклары полигоны. Барлык 3 объект турында мәгълүматлар Россия Табигать күзәтчелегенең Идел-Кама төбәкара идарәсенә Казан районара табигать саклау прокуратурасы белән берлектә тикшерү үткәрү өчен тапшырылды. Тикшерү нәтиҗәләре буенча «ПЖКХ» идарәче компаниясе полигонын эксплуатацияләгәндә кайбер тупас хокук бозулар ачыкланган. Предприятие Административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе кодексының 8.1 ст., 8.2 ст. 4 өлеше һәм 8.4 ст. 2 өлеше  буенча административ җаваплылыкка тартылган. Моннан тыш, 2021 елның 31 мартына  кадәр пычраткыч матдәләр чыгаруга билгеләнгән нормативларсыз хуҗалык эшчәнлеген башкарган өчен, «ПЖКХ» идарәче компаниясе ҖЧҖ  төбәк операторы адресына пычраткыч матдәләр чыгарган өчен  18,9 млн. сумга  өстәп түләү таләбе җибәрелде. Шулай ук, халыктан шикаятьләрнең туктамавын исәпкә алып, Экология министрлыгы ведомство башлыгы Александр Шадриков, Росприроднадзорның Идел-Кама төбәкара идарәсе, Кулланучылар хокукларын яклау һәм кеше иминлеге өлкәсендә күзәтчелек федераль хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча идарәсе, Казан шәһәре Башкарма комитеты катнашында ведомствоара киңәшмә инициаторы булды. Киңәшмәдә Росприроднадзорның төбәкара идарәсе җитәкчесе Фаяз Шакиров «ПЖКХ» идарәче компаниясе ҖЧҖнә бер ай эчендә калдыкларны урнаштыру объектында ачыкланган барлык хокук бозуларны бетерергә тиеш, дип искә төшерде. Киңәшмә йомгаклары буенча беренче чираттагы бурычлар билгеләнде һәм Химическая урамындагы каты көнкүреш калдыклары полигоны ягыннан атмосфера һавасына чыгарып ташлауларны киметү буенча юл картасы эшләнде.  Каты көнкүреш калдыклары полигоны районында атмосфера һавасы торышын оперативлык һәм үтәкүренмәлелек өчен Росприроднадзорның Лаборатория анализы һәм техник үлчәү үзәге алып барачак дип хәл ителде. Планны үтәү срокларыннан тайпылмауны Табигатьтән файдалану өлкәсендә күзәтчелек буенча федераль хезмәтнең Идел-Кама төбәкара идарәсе  контрольдә тотачак.