Экологлар Саба районында гомумтаралган файдалы казылмаларны законсыз чыгару очрагын чикләгән

2023 елның 31 гыйнвары, сишәмбе

ТР Экология һәм табигать ресурслары министрлыгының Төньяк территориаль идарәсе инспекторлары Шәмәрдән авылында лицензиясез ком чыгару фактын ачыклаган. Хокук бозу Саба районын мониторинглау барышында ачыкланган. Экологлар җир кишәрлегендә ком чыгару белән шөгыльләнүче махсус техника: Hitachi экскаваторын һәм алты КамАЗ машинасын тотканнар. Гомуми таралган файдалы казылмаларның алынган күләме 60 кубометр тәшкил итә. Инспекторлар әйләнә-тирә мохиткә китерелгән зыянны исәплиләр. Хокук бозуда билгеләнгән гаепле затка карата хокук бозуны бетерү турында кисәтү бирелгән. Хәзерге вакытта территория тиешле санитар-экологик халәткә китерелгән.