«Экология» илкүләм проекты кысаларында башкарылган эшләр нәтиҗәсендә 2,3 миллион татарстанлының экологик иминлеге яхшырган. Бүген Татарстан Экология һәм табигать ресурслары министрлыгы 2022 елга йомгак ясады

2023 елның 20 гыйнвары, җомга

Бүген Бәшир Рәмиев исемендәге яңа ИТ-паркта Татарстан Республикасы Премьер-министрының беренче урынбасары Рөстәм Нигъмәтуллин катнашында Экология һәм табигать ресурслары министрлыгының йомгаклау коллегиясе узды. Узган ел Татарстан «Экология» илкүләм проектының 4 федераль проектында катнашты – «Иделне савыктыру», «Чиста ил», «Уникаль су объектларын саклау» һәм «Урманнарны саклау». Аларны гамәлгә ашыруга 6,8 млрд сум җибәрелгән. «Тулаем алганда, соңгы биш елда республиканың табигатьне саклау чараларына 50 млрд. сумнан артык акча юнәлдерелгән, шуларның 40 проценты – бюджет финансларының күләме. Бу табигать саклау эшләре нәтиҗәсендә 2 млн 300 мең татарстанлы өчен яшәү шартлары яхшыртылды», – дип хәбәр итте йомгаклау коллегиясе кысаларында экология министры Александр Шадриков. Быел Татарстан шулай ук «Экология» илкүләм проекты чараларын тормышка ашыруда катнаша. Бу максатларга республикада 6,8 млрд сум юнәлдерелгән. Әйтик, 2022 елда «Иделне савыктыру» федераль проекты буенча Казан канализациясенең биологик чистарту корылмаларын реконструкцияләү дәвам итә. Алар Идел елгасын төп 200 пычрату чыганагына карый. Моның өчен 2 786,2 млн сум бүлеп бирелгән. Эшләр 2024 елга кадәр планлаштырылган.

«Идел елгасына куркыныч тудыручы җыелган экологик зыян объектларын бетерү» программасы буенча ике объектта эшләр бара. Моңа Казан шәһәренең биологик чистарту корылмаларының ләм басуларын рекультивацияләү (мәйданы 100 га тирәсе) һәм Түбән Кама сусаклагычы акваториясендә эшләми торган күл нефть ятмаларын сүтү проектына керә.

«Хәзерге вакытта ләм кырларында гамәлгә ашырыла торган проект – сынау проекты булып тора һәм хәзерге вакытта Россиядә мондый зурлыктагы бердәнбер проект. 2023 елда эшләрнең техник этабын тәмамлыйбыз, ә 2024 елда рекультивацияләүнең биологик этабына күчәчәкбез», — дип билгеләде Александр Шадриков.

Шулай ук 2021 ел ахырында Министрлык «Татарстан Республикасы елгалары һәм сулыкларының экологик торышын яхшырту» сынау фәнни-тикшеренү проектын да башлап җибәрде. Халык рейтингы, шулай ук Россия дәүләт хезмәтләре күрсәтү сайтында сораштыру нәтиҗәләре буенча, ул беренче урынны алды, бу исә халык арасында ихтыяҗ зур булуын күрсәтә. Хәзер проектның икенче этабын Россия Табигать министрлыгы тарафыннан финанслау мәсьәләсен тикшерәбез.

«Әлеге проект бөтен ил буенча тиражланыр дип көтелә. Ул «Ышанычлы партнер – экология» Бөтенроссия конкурсының «Иң яхшы перспектив проект һәм эшләнмә» номинациясендә диплом алды инде», – дип билгеләп үтте ведомство башлыгы.

Югарыда санап үтелгән эшләрдән тыш, бу елда Министрлык «Чиста ил» һәм «Урманнарны саклау» федераль проектлары буенча чаралар үткәрде.