Экология министрлыгы проектлары «Өметле партнер - Экология» бөтенроссия конкурсында җиңүчеләр булды

2022 елның 14 ноябре, дүшәмбе

Татарстан Республикасы Экология һәм табигать ресурслары министрлыгының «Мәктәптә экология» проекты «Экология өлкәсендә иң яхшы белем бирү проекты» номинациясендә җиңүче булды, ә Татарстан Республикасы елгаларының һәм сулыкларының экологик торышын яхшырту проекты «Иң яхшы перспективалы проект һәм эшләнмә» номинациясендә иң яхшы проект дип игълан ителде. Җиңүчеләрне бүләкләү бүген Мәскәүдә узды. Дипломнар алганда, экология министры Александр Шадриков үз чыгышында Бөтенроссия конкурсын оештыручыларга югары бәя бирүләре һәм башка  төбәкләрдән тәҗрибә алу мөмкинлеге өчен рәхмәт белдерде. «Татарстан һәрвакыт өйрәнергә һәм алга барырга әзер. Безнең өчен башка төбәкләрдәге коллегаларыбызның иң яхшы эшләнмәләрен һәм тәҗрибәләрен тормышка ашыра алуыбыз бик мөһим. Бүген без ике проект тәкъдим иттек. Шуларның берсе - Казансу елгасын яхшырту буенча сынау юлы. Проект бик кирәкле, чөнки безнең республикада 36 меңнән артык су объекты бар һәм бүген без алар өчен киләчәк буын алдында җавап бирәбез». Александр Шадриков ассызыклаганча, Казансу елгасы мисалында бу проект илнең башка сулыкларына да трансляцияләнергә мөмкин, чөнки проблемалар типик. Экология министрлыгы башка төбәкләрдәге хезмәттәшләр белән эш нәтиҗәләре белән уртаклашырга әзер.

Конкурста иң югары бәя алган икенче проект - «Мәктәптә экология»  белем бирү проекты. «Бүген Президентыбыз Рөстәм Нургали улы Миңнеханов кушуы буенча без нәкъ менә экологик агартуга зур басым ясыйбыз. Бездә 103 мәктәптә экологик  сыйныфлар бар инде. «Экология» фән буларак хәзер 1 һәм 5 сыйныфларда укытыла, 2 һәм 6 сыйныфлар өчен дәреслекләр әзер. Күп кенә мәктәпләрдә без Юннат отрядлары төзибез. Бу – Владимир Владимирович Путинның нәкъ менә Юннат хәрәкәтен торгызырга ярдәм итүе», - дип билгеләп үтте Татарстанның табигатьне саклау ведомствосы башлыгы. Хәзер Татарстанда инде 2000 меңнән артык укучы Юннат хәрәкәтенә кушылды

«Өметле партнер - Экология» иң яхшы төбәк табигатьне саклау практикаларын сайлап алу буенча Бөтенроссия конкурсы Федерация Советының Аграр-азык-төлек сәясәте һәм табигатьтән файдалану комитеты ярдәмендә «Өметле партнер» ассоциациясе тарафыннан «Россия экология җәмгыяте» белән берлектә үткәрелә.

«Өметле партнер - Экология» конкурсы федераль һәм төбәк дәүләт хакимияте органнарына «Экология» илкүләм проектын нәтиҗәле гамәлгә ашыруда ярдәм күрсәтү максатыннан оештырылды. Әлеге чара табигатьне саклау буенча иң уңышлы һәм нәтиҗәле төбәк практикаларын һәм аларны алга таба тиражлау һәм бөтен ил буйлап җәелдерү проектларын ачыклау максатыннан оештырылды.

«Өметле партнер - Экология» конкурсын үткәрү Россия Федерациясе Энергетика министрлыгы, Россия Федерациясе Табигать ресурслары һәм экология министрлыгы, Россия Федерациясе Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы, Россия Төзелеш һәм ТКХ министрлыгы, Россия Федерациясе Мәгариф министрлыгы һәм Мәскәү шәһәре Хөкүмәте тарафыннан рәсми рәвештә хупланды.

Кабул ителгән гаризалар саны - 301

Татарстан Республикасы Экология һәм табигать ресурслары министрлыгы проектлары 2 номинациядә катнашты:

«Экология өлкәсендә иң яхшы белем бирү проекты» номинациясендә - «Мәктәптә экология» проекты.

«Мәктәптә экология» проекты.

Проект 2019 елдан Татарстан Республикасы Президенты Р.Н. Миңнеханов йөкләмәсе буенча гамәлгә ашырыла һәм укучыларның өстәмә белем алуына юнәлдерелгән.

- Проектны гамәлгә ашыру нәтиҗәләре:

Балалар интерактив интернет-порталы http://зеленыйтатарстан.рф/;

интернет-порталда урнаштырылган электрон рәвештәге укыту-методик ярдәмлекләр комплекты;

интернет-порталда урнаштырылган рус телендә мультипликацион фильмнар комплекты;

гомуми белем бирү оешмаларының 1 һәм 5 сыйныф укучылары - рус телендә экологик белем бирү үзәкләре, шулай ук татар телендә 1 сыйныф укучылары өчен укыту-методик әдәбият. Әлеге әдәбият Татарстан Республикасының барлык муниципаль районнарында, атап әйткәндә, 103 экоүзәктә (гомуми белем бирү оешмалары) таратыла;

2-3 нче сыйныф укучылары өчен «Электрон экология көндәлеге» медиапособиесе http://eco.зеленыйтатарстан.рф/;

«Иң яхшы перспективалы проект һәм эшләнмә» номинациясендә - Татарстан Республикасы елгаларының һәм сулыкларының экологик торышын яхшырту проекты.

Проект чаралары 2022-2024 елларда Татарстан Республикасында Казансу елгасы бассейны территориясендә Россия Федерациясенең башка төбәкләрендә су объектларына карата проект эшләнмәләрен куллану географиясен киңәйтү мөмкинлеге белән гамәлгә ашырылачак.

Бүгенге көндә эшләрнең беренче этабы кысаларында эшләрне башкаручы тарафыннан географик тикшеренүләр үткәрү эшләре башланган. Казансу елгасы өсте суларының һәм аның кушылдыкларының сыйфат һәм микъдар составы турында актуаль мәгълүматлар алу максатларында су пробаларын сайлап алу план-графигы, тикшеренүләр составы һәм күләме координацияләнгән. Язгы ташуның төп фазасы чорында өч участокта көн саен пробалар сайлап алынды. Казансуның пычрануына көндәлек мониторинг нәтиҗәләре буенча, язгы ташу чорында авыл хуҗалыгы өчен ашламалар составына керә торган пычраткыч матдәләр күләме бермә-бер арта. Хәзерге вакытта беренче этапның эшләре дәвам итә.