«Кешеләрне табигатьне яратырга һәм кадерләргә өйрәтү – минем тормышымның һәм җанымның бер өлеше». Сентябрьдә «Экология -йөзләрдә» сәхифәсендә без сезгә педагоглар турында сөйләрбез. Бүгенге героебыз - Евгения Байбакова

2022 елның 9 сентябре, җомга

Сентябрь -  көз башы гына түгел, ә уку елы башланган чор да. Бу айда «Экология -йөзләрдә»  сәхифәсендә без педагоглар, укытучылар, остазлар - гомерләрен шундый катлаулы, әмма шундый  кирәкле һәм затлы һөнәргә багышлаучылар турында сөйләячәкбез. Бүген безнең  героебыз - Евгения Байбакова.

Евгения Васильевна - В.Г.Тимирясов исемендәге Казан инновацион университетында компьютер модельләштерү һәм техносфера куркынычсызлыгы кафедрасы доценты, Экология һәм тормыш эшчәнлеге куркынычсызлыгы укытучысы. Экологик проблемалар белән ул Казан дәүләт университетында укыганда ук кызыксынды. Фәнни әдәбият, күпсанлы кыр практикалары, Байкалга экспедиция – болар барысы да нәтиҗәдә һәм аның экологик белем бирү өлкәсендәге  эшен билгеләде. 20 елдан артык ул үзенең җанын һәм йөрәген КИУ университеты һәм колледжы студентларына өйрәтә. Үз укучыларына ул экология, табигатьтән файдалану, экологик куркынычсызлык өлкәсендә барлык белгечлекләр өчен актуаль булган тирән белемнәрен генә түгел, табигатьнең матурлыгына мәхәббәтен дә тапшыра. Үз эшен яраткан педагогның күп укучылары үз тормышларын экология белән бәйләделәр. Аның укучылары арасында әйләнә-тирә мохитне саклау өлкәсендә инспекторлар, эколог-лаборантлар, сәнәгать предприятиеләре экологлары һәм хәтта экологик журналистика өлкәсендә белгечләр дә бар!  «Студент еллары безнең өчен бик  кызыклы булды, чөнки безгә остаз белән бәхет елмайды», - диләр аның чыгарылышлары. Алар рәхмәт сүзләре һәм җылы сүзләр белән лекцияләрне генә түгел, ә «чын күңелдән сөйләшүләрне»,  уртак чаралар кысаларында экологик культура гына түгел, ә бүген тормышта ярдәм итүче гомумкешелек культурасы  формалашуны да искә алалар . «Евгения Васильевна үз эшен белүче һәм яратып башкаручы чын остаз һәм укытучы», - диләр аның турында студентлар һәм чыгарылыш  төркем студентлары.

Укытучы эшчәнлегеннән тыш, бүгенге героинябыз ТР Экология һәм табигать ресурслары министрлыгының, ТР Иҗтимагый палатасының коммерциячел булмаган оешмалар грантлары буенча эксперт та. Шулай ук Евгения Байбакова экологик культура, экологик мониторинг һәм калдыклар белән идарә итү өлкәсендә 30дан артык фәнни һәм фәнни-популяр басмалар авторы. Моннан тыш, ул республика һәм федераль грантлар кысаларында гамәлгә ашырыла торган проектларда катнашучы. Үз һөнәри осталыклары өчен Евгения Байбакова Татарстан Республикасы Экология һәм табигать  ресурслары министрлыгының Мактау грамотасы, тотрыклы шәһәр хуҗалыгы өчен кадрлар әзерләүгә керткән өлеше өчен Казан шәһәре мэрының Рәхмәт хаты, Мәгарифтәге казанышлары өчен Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министрлыгының күкрәк билгесе белән бүләкләнде.

Евгения Васильевнаның үз тормышын укыту белән бәйләве гаҗәп түгел. Ул педагоглар династиясеннән: аның әнисе рус теле һәм әдәбияты укытучысы, бабасы биология укытучысыннан тыш, район мәгариф бүлеге  башлыгы да булып тора. Евгения Васильевна әле тагын ике гаҗәеп улының бәхетле әнисе дә! Ул гаиләсе белән сәяхәт итәргә ярата, остазларын, дусларын, хезмәттәшләрен, укучыларын кадерли. Ул үзенең күпьеллык тәҗрибәсе белән генә уртаклашмый, эчке яктылыгы белән дә  бүлешә. Аның дөньяга, табигатькә һәм кешеләргә мәхәббәте чиксез.