Куйбышев сусаклагычында язгы ташу тәмамланып килә

2021 елның 27 мае, пәнҗешәмбе

Бүген Татарстан Республикасы экология һәм табигать ресурслары министры Александр Шадриков видеоконференцэлемтә буенча Идел-Кама каскады сусаклагычларының эш режимнарын җайга салу буенча ведомствоара эш төркеме утырышында катнашты.

Су ресурслары федераль агентлыгы тарафыннан оештырылган киңәшмәдә шулай ук Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгы, «Татэнерго» АҖ, Росгидромет, Росрыболовство, «ЕЭС России» РАҖ, «РусГидро» ГАҖ, Кострома, Түбән Новгород, Самара, Волгоград, Әстерхан өлкәләре һәм Идел буеның башка төбәкләре вәкилләре катнашты.

Чара барышында язгы ташу чорын тәмамлау һәм Идел-Кама сусаклагычлары гидроузеллары эшенең халыкара эш режимына күчү мәсьәләләре каралды.

Тулаем алганда, 2021 елгы язгы ташу чорында Куйбышев сусаклагычы дәрәҗәсе нормаль терәк дәрәҗәсенә якын булган тамгаларда тора: Жигулев гидроузелының югары бьефында 52,8-53,3 м БС. Бу Куйбышев сусаклагычында уылдык чәчү урыннарын вакытыннан алда су бастырган, чөнки 2021 елның маенда атмосфера һавасының температурасы бик югары торды, бу исә кәсепчелек өчен төп балык төрләренә уылдык чәчү өчен яхшы шартлар тудырган.

Хәзерге вакытта Куйбышев сусаклагычында язгы ташу тәмамланып килә, нәтиҗәдә Казан шәһәре районындагы сусаклагычта су дәрәҗәсе кими бара. Арадаш чорга сусаклагыч нормаль дәрәҗәгә кадәр су белән тулган. Куйбышев сусаклагычында балыкның төп кәсепчелек төрләренең уылдык чәчү эше дә төгәлләнеп килә.

Киңәшмә йомгаклары буенча сусаклагычларның 2021 елның 10 июленә кадәрге эш режимнары билгеләнде. Киләсе утырыш июль башына билгеләнгән.