Узган ял көннәрендә «Чиста уеннар» экоквесты кысаларында 1,8 тонна чүп-чар җыелган

2020 елның 7 сентябре, дүшәмбе

Казанның битараф булмаган 140 кешесе Дәрвишләр урманы территориясен чистарткан. Чара йомгаклары буенча 1,8 тонна чүп-чар җыелган, алар арасында 44 капчык пластик, 1 капчык металл, 71 капчык пыяла, 513 кг эре чүп-чар, шулай ук телевизор һәм суыткыч кебек эре калдыклар да бар.

Чараны «ТР Балалар оешмалары советы», «Чиста булачак» төбәк яшьләр оешмасы белән берлектә, проектның Президент грантлары һәм партнерлары фонды һәм Казан шәһәре Совет районы администрациясе ярдәме белән оештырган.

«Чиста уеннар» – ул халыкара экологик белем бирү проекты, ул яшьләр арасында экологик яшәү рәвешен популярлаштыруга, территорияләрне интернет технологияләр кулланып җыештыру буенча квест-уенда катнашуга юнәлтелгән. Чара анда катнашучыларга әйләнә-тирә мохитне саклауга өлеш кертергә һәм чүп-чарны аерым җыю нигезләрен өйрәнергә мөмкинлек бирә.