Экологлар Апас районында гомумтаралган файдалы казылманы законсыз табу очрагын чикләгән

2020 елның 11 августы, сишәмбе

Татарстан Республикасы Экология һәм табигать ресурслары министрлыгының Идел аръягы территориаль идарәсе инспекторлары Зөя елгасы ярында, Пүчинкә-Енай торак пункты янында төзелеш комын законсыз чыгару фактын теркәгән. Законсыз карьерның гомуми мәйданы – 20 квадрат метр, җир асты байлыкларын казып алу тирәнлеге – 0,8 метр. Моннан тыш, экологлар килгән вакытта нефть чыгарган транспорт чарасы яр буе линиясеннән 10 метр ераклыкта урнашкан булган, бу исә табигать саклау законнарын бозу булып санала.

Югарыда әйтелгән фактлардан чыгып, вазыйфаи затка карата Административ хокук бозулар турында РФ кодексының «Җир асты байлыкларыннан җир асты байлыкларыннан файдалануга лицензиядән башка файдалану» дигән 7.3 статьясының 1 өлеше, Административ хокук бозулар турында РФ кодексының «Су объектының яр буе саклау полосасыннан, су объектының су саклау зонасыннан хуҗалык һәм башка эшчәнлек чикләүләрен бозып файдалану» дигән 8.42 статьясының 1 өлеше, Административ хокук бозулар турында РФ кодексының «Су объектларының су алу корылмаларында әлеге объектларның пычрану яки башка зарарлы күренешләр ихтималын китереп чыгарырга мөмкин булган су саклау режимын бозу» дигән 8.13 статьясының 1 өлеше буенча беркетмәләр төзелгән. Кагыйдә бозучыга 92 мең сумга кадәр штраф яный.