Kazan Digital Week халыкара форумы кырларында экология тармагын цифрлаштыру турында сөйлибез

2024 елның 10 сентябре, сишәмбе

Бүген Kazan Digital Week-2024 халыкара форумы кысаларында экология министры урынбасары Егор Тарнавский «Мәгълүмати куркынычсызлык. Тәнкыйди мәгълүмат инфраструктурасының әһәмиятле объектлары иминлеге» мәгълүмат куркынычсызлыгын тәэмин итү буенча лекциядә катнашты һәм журналистларга экология тармагын цифрлаштыру турында сөйләде. Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, Министрлык 2022 елда эшли башлаган экология һәм табигатьтән файдалану тармагының цифрлы платформасы экология һәм табигатьтән файдалану бурычларын хәл итү өчен бердәм цифрлы пространство булдыра.

«Цифрлы платформа – ул ведомство эшенең ачыклыгы һәм үтәкүренмәлелеге. Без цифрлаштыруның барлык мөмкинлекләрен актив кулланабыз. Республика территориясендә ачыкланган урыннар турында барлык актуаль мәгълүмат оператив рәвештә «Татарстан Республикасының экологик картасы» геомәгълүмат системасына кертелә. Безнең халык өчен «Калдыкларны рөхсәтсез урнаштыру» ярдәмче системасы ачык, ул даими рәвештә яңартыла. Быел «Яшел стандартлар» ярдәмче системасы эшләп бетерелде – бу безнең халык сораган әйбер. Картада хәзер калдыкларны аерып туплау пунктлары күрсәтелгән. Апрельдә тест режимында без атмосфера һавасының чисталыгын контрольдә тоту станцияләренең мәгълүматларын вакытыннан алда ачтык. Барча халык барлык мәгълүматны онлайн күрә ала», – дип сөйләде Егор Тарнавский «Реальное время» интернет-басмасы журналистларына.

Исегезгә төшерәбез, Татарстан Республикасында Цифрлаштыру елы алдыннан республика җитәкчелеге тарафыннан икътисадның, социаль өлкәнең, дәүләт идарәсенең төп тармакларын цифрлы трансформацияләүгә финанслар бүлеп бирелгән иде. Региональ дәрәҗәдә экология һәм табигатьтән файдалануның яңа этабы «Телеком интеграция» ҖЧҖ (Мәскәү шәһәре, «Инностейдж» ҖЧҖнең бүлендек оешмасы) белән турыдан-туры бәйләнгән иде, алар экология һәм табигатьтән файдалану тармагының цифрлы платформасын булдыруга проект документациясен эшләүдә катнашты. Алар башкарган эш Татарстан Республикасында экология һәм табигатьтән файдалану тармагының цифрлы платформасын төзүнең соңгы этабына якын килергә мөмкинлек бирде.

«Эттон» КТ эшләгән цифрлы платформа 3 функциональ ярдәмче системадан тора – җир асты, күзәтчелек һәм экомониторинг.

«Җир асты байлыклары» ярдәмче системасы законсыз чыгарылган файдалы казылмаларны товар-транспорт накладнойларын исәпкә алу юлы белән транспортировкалауны бетерергә мөмкинлек бирәчәк, җир асты байлыкларыннан лицензияле файдаланучылар өчен өстәмә базар күләме булдырачак.

Татарстан Республикасында «Экомониторинг» ярдәмче системасы атмосфера һавасы торышына контрольне көчәйтергә һәм аның начараю фактларына оператив җавап бирергә мөмкинлек бирәчәк. Министрлык инспекторлары автоматик режимда мондый арттыруларның мөмкин булган чыганаклары турында мәгълүмат белән теркәлгән арттырулар турында хәбәрләр алачак.

«Күзәтчелек» ярдәмче системасы хокук бозу турында аны башкарган көнне белешмәләр керүне, түләүне һәм түләтүне контрольдә тотарга, коррупция куркынычы барлыкка килүгә юл куймау өлешендә дәүләт экологик күзәтчелегенең үтәкүренмәлелеген тәэмин итәргә мөмкинлек бирәчәк.

Ярдәмче система хокук бозуларны кисәтергә һәм чикләтергә мөмкинлек бирәчәк, гражданнар мөрәҗәгатьләренең тулылыгын һәм вакытында каралуын катгый контрольдә тотуны тәэмин итәчәк.

Быел Татарстан Экология министрлыгының цифрлы платформасы экологияне цифрлаштыру өлкәсендә иң яхшы проект дип танылды. «Сәнәгый Россиянең цифрлы индустриясе» конференциясе кысаларында экология министры Александр Шадриковка җиңүче дипломытапшырылды.