«Ирекле агым» проекты кысаларында 55 өем бетерелде, 800 капчыктан артык чүп-чар җыелды

2024 елның 22 августы, пәнҗешәмбе

Татарстанда «Экология» илкүләм проектына ярдәм йөзеннән «Ирекле агым» экологик проекты кысаларында Казансу елгасын өемнәрдән арындыру эшләре төгәлләнде.

«Татарстан Республикасы Рәисе кушуы һәм ярдәме белән без Рус география җәмгыяте белән бергә «Ирекле агым» проектын 2022 елдан башлап гамәлгә ашыра башладык. Бу елганы экотернәкләндерүнең мөһим өлеше, без аны хәрабәләрдән азат итәбез. Һәм бу Экология министрлыгының бердәнбер уртак проекты түгел. Безнең өчен хакимият, фән, җәмгыять һәм бизнесның конструктив диалогы мөһим. Илебез Президенты әйткәнчә: «Кем алып бара, шуңа бәхет елмая». Безнең инициативалар, Татарстан инициативалары Россия Федерациясе дәрәҗәсендә хуплана, безне Россия Табигать министрлыгы хуплый. Безгә проектларны гамәлгә ашырырга һәм дистә еллар дәвамында республикабыз халкы өчен проблема булган мәсьәләләрне хәл итәргә ярдәм итәләр», – дип сөйләде экология министры Александр Шадриков журналистлар белән зур матбугат конференциясе кысаларында.

«Ирекле агым» проектын гамәлгә ашыруның ике елында 55 агач өемнәре булган урын җыештырылган, 3800 кубометр агач чыгарылган һәм 800 капчыктан артык чүп-чар җыелган. Шул исәптән 2024 елда агач өемнәренең 30 урыны чистартылган, судан 1,5 тоннага якын агач чыгарылган һәм 320 капчыктан артык чүп-чар җыелган.

Исегезгә төшерәбез, агач җимереклекләре кечкенә суднолар өчен куркыныч тудыра, балыкларның яшәү шартларын боза, торак пунктлардан елгага кергән көнкүреш калдыкларын туплый һәм елга агымының тизлеген киметә, бу су агымының ләмләнүенә китерә. Проектның төп бурычы – елганы җимерекләрдән арындыру һәм чүпне чыгару, шулай ук елганың табигый агымына йогынты ясый торган биоген һәм техноген чыгышлы башка объектларны эзләү.