Бүген Нокса урманында үзәк шимбә өмәсендә 600дән артык татарстанлы катнашты

2024 елның 27 апреле, шимбә

экоквест форматында 116 капчык чүп җыйдылар. Барлыгы ярышларда 154 команда көч сынашты. Ведомстволар хезмәткәрләре, «Чиста булачак» хәрәкәте активистлары, Татарстанда РГҖнең төбәк бүлеге әгъзалары, студентлар һәм Нокса урманында чисталык һәм тәртип урнаштыру өчен гаиләләре белән килгән барлык битараф булмаган татарстанлылар. Урын очраклы сайланмаган. Экочара - Россия экология җәмгыяте инициативасы буенча планлаштырылган Нокса елгасын савыктыру буенча комплекслы проектның беренче карлыгачы.

Бөтен гаилә өчен зарядка, мастер-класслар, концерт программасы һәм кыр кухнясы. Ә  кояшлы һава торышы һәм шәп кәеф  бу экокөн атмосферасын тагын да яхшыртты. Үзәк өмәдә катнашучыларны Татарстан  Рәисе Рөстәм Нургали улы Миңнеханов сәламләде. Республика җитәкчесе экология оешмалары активистлары белән аралашты, алар үз проектлары турында сөйләде, яшь армиячеләргә һәм юннатларга аерым игътибар бирде һәм өмәне башлады. «Без сезнең белән бүген монда җыелдык, һәм бу бик яхшы урын, безнең республикада гомумән бик күп матур урыннар бар. Төбәктә су, урман ресурслары күп, һәм без үзебез аларның торышын күзәтергә, аларны сакларга тиешбез», - дип ассызыклады ТР Рәисе.

«Мин безнең волонтерларга бик рәхмәтлемен - алар паркларны һәм урманнарны тәртипкә китерү генә түгел, чүп-чардан чистарта гына түгел, ә мәктәпләрдә, башка оешмаларда профилактик эш белән дә шөгыльләнәләр», - дип өстәде ул. Рөстәм Нургалиевич билгеләп үткәнчә, экология һәрберебездән башлана һәм без үзебез Татарстанның табигать ресурсларының торышын күзәтергә тиеш.  Волонтерлар белән бергә Рөстәм Миңнеханов агач һәм куаклар утыртуда катнашты.

Өч сәгать дәвамында республикада яшәүчеләр экосумкалар ясау буенча мастер-классларда катнашты, сыерчык оялары җыйды, аларны шунда ук - урманда урнаштырдылар, чүп-чарны аерым-аерым җыю турында лекция тыңладылар һәм кыр кухнясында тәмле чәй һәм карабодай боткасы белән сыйландылар. Катнашучы командалар чүп-чарны фракцияләргә аерып  Нокса урманын җыештырдылар. Уртак тырышлык белән 118 капчык чүп-чар җыелды: 27 пластик, 30 пыяла, 61 капчык катнаш чүп.

«Традиция буенча без безнең халык белдергән локацияләрне җыештырабыз. Безнең эштә иң мөһиме татарстанлылар белән бергә чисталык һәм тәртип урнаштырырга. Республикабыз, шәһәребез, районыбыз, йортыбыз нинди булу бары безгә бәйле.  Бу безне берләштерүче чара, экология безне берләштерә», - дип сөйләде экология министры Александр Шадриков. Ул юннатлар белән яшь чыршыларны утыртты һәм «Чиста булачак» хәрәкәте активистлары белән аралашты.

Исегезгә төшерәбез, шимбә өмәсе санитар-экологик икеайлык һәм «Экояз 2024» конкурсы кысаларында узды. Беренче дүрт атнада чәршәмбе һәм шимбә өмәләренә 125 мең кеше чыкты инде. Гомуми тырышлык белән полигоннарга 50 мең куб метрга якын каты көнкүреш калдыклары чыгарылган.

Үзәк өмә җиңүчеләре:

3 нче урынны Казан нефть химиясе көллиятенең «Барсики» командасы алды;

2 урын – Казан энергетика университетының «DD Оsama» командасында;

«Экоспасатели» гаилә командасы 1 урынга лаек булды. Алар иң актив экогаилә булдылар.