Россиядә яңа төбәкләрнең экологиясе турында сөйләячәк «Ак китап» барлыкка киләчәк.

2024 елның 26 феврале, дүшәмбе

Россия Табигать министрлыгының Иҗтимагый советы утырышында Луганск һәм Донецк Халык Республикаларының, Херсон һәм Запорожье өлкәләренең экологик проблемалары турында фәнни-эксперт җыентыгы тәкъдим ителде. Документ илнең яңа төбәкләрендә булган проблемаларны хәл итү буенча «юл картасын» да үз эченә ала. Чарада Россия Табигать ресурслары һәм экология министры урынбасары Светлана Радченко, Россия Табигать министрлыгы каршындагы Иҗтимагый совет рәисе Александр Закондырин, Иҗтимагый советның фән һәм эксперт эше буенча комиссиясе рәисе Светлана Липина, Иҗтимагый советның «Экология»  илкүләм проектын гамәлгә ашыруга иҗтимагый контроль комиссиясе рәисе урынбасары Николай Доронин, шулай ук ЛНР, ДНР, Херсон һәм Запорожье  өлкәләре министрлыклары һәм ведомстволары вәкилләре катнашты.
Донбасс һәм Новороссиянең «Ак китабы»нда ДНР, ЛНР, Херсон һәм Запорожье өлкәләрендәге экологик хәл турында мәгълүматлар бар, алар нигезендә экспертлар 2022 ел башына кадәр һәм аннан соң әйләнә-тирә мохит компонентларының торышы турында аналитик материаллар әзерләгән. Фәнни җыентык бүлекләргә бүленә: урман, су, аеруча саклана торган табигый территорияләр, әйләнә-тирә мохиткә тискәре йогынты объектлары. Аларның һәрберсендә өлкәнең иң кискен мәсьәләләре тасвирлана һәм аларны хәл итү буенча киңәшләр тәкъдим ителә.

«Мәсәлән, барлык урманнар беренче төркемгә керсә дә, алар тискәре нәтиҗәләрдән интегә. Янгыннар һәм законсыз кисү аркасында Донбасс һәм Новороссия урманнары мәйданы соңгы елларда бик тиз кимегән. Экосистемаларны торгызу буенча беренче чираттагы чаралар планына без урман фондын миналардан арындыру, һәлак булган агачларны торгызу, урман хуҗалыгы эшләрен башкару, урман хуҗалыгы һәм янгын сүндерү техникасы белән тәэмин итү, профессиональ кадрлар әзерләү һәм башка күп нәрсәләрне кертергә тәкъдим иттек», – дип билгеләп үтте «Экология» илкүләм проектын гамәлгә ашыруга иҗтимагый контроль комиссиясе рәисе урынбасары Николай Доронин.

Утырышта су объектларын торгызу, каты көнкүреш калдыкларын  урнаштыру урыннарын эксплуатацияләү турында да фикер алыштылар. Көн тәртибенең тагын бер мәсьәләсе – аеруча саклана торган табигый территорияләрнең уникаль экосистемаларын саклау. Узган ел галимнәр 11 тыюлыкны һәм милли паркны билгеләделәр, аларга федераль статус бирү планлаштырыла.

Донбасс һәм Новороссия табигате тискәре нәтиҗәләр кичерә, шул исәптән туфрак-үсемлекләр япмасы бозылу, транспорт хәрәкәте, Урман һәм үлән янгыннары нәтиҗәләре, химик пычрану. Табигый территорияләр белән идарә итү гомум кабул ителгән кагыйдәләргә һәм процедураларга туры килми, энтузиастларның фидакарьлегеннән тыш, дип өстәде Николай Доронин.

Бүгенге көндә Россия Табигать министрлыгы Херсон өлкәсендә «Азов-Сиваш» һәм «Бирючий» милли паркларын һәм Кара диңгез тыюлыгын булдыру турында Хөкүмәт карарлары проектларын әзерләгән инде. Луганск Халык Республикасында Луганск табигать тыюлыгы һәм Юницкий заказнигы булдыру планлаштырыла. Запорожье өлкәсендәге «Великий Луг», «Приазовский» милли парклары турында документлар килештерелә. ДНРда «Меотида» һәм «Святые горы» милли паркларына федераль әһәмияттәге статус  биреләчәк. Моннан тыш, Запорожье өлкәсенең һәм Донецк Халык Республикасының ике төбәге территориясендә «Донецк даласы» тыюлыгы барлыкка киләчәк.