«Татарстанга, Рөстәм Нургали улы Миңнехановка рәхмәт, ул республиканың символларын һәм күренекле әйберләрен яңа дәрәҗәгә күтәрә». «Россия» күргәзмәсендә Татарстан Экология министрлыгы һәм «Ирбис» ак барсны өйрәнү һәм саклау үзәге хезмәттәшлек турында Килешүгә кул куйдылар

2024 елның 8 феврале, пәнҗешәмбе

Бүген «Экология көне» кысаларында Мәскәүдә «Россия» халыкара күргәзмә-форумында ТР Экология һәм табигать  ресурслары министрлыгы һәм «Ирбис» ак барсны  өйрәнү һәм саклау үзәге» төбәкара ассоциациясе арасында килешү имзаланды. Документка экология министры Александр Шадриков һәм «Ирбис» үзәге Попечительләр советы рәисе Али Узденов  имза куйдылар. Килешү кысаларында  ак барс  популяциясен өйрәнү, саклау һәм торгызу мәсьәләләрендә үзара хезмәттәшлек оештыру, шулай ук экологик мәгърифәт кысаларында хезмәттәшлек итү күздә тотыла.

Күргәзмә кунакларына һәм Килешүгә кул куюда катнашучыларга сәламләү сүзендә Али Узденов Татарстан Республикасы җитәкчелегенә рәхмәт белдерде: «Республиканың символларын һәм күренекле әйберләрен яңа дәрәҗәгә күтәрүче Рөстәм Нургали улы Миңнехановка рәхмәт - бу ак барс, ирбис. Татарстанда тәкъдим ителгән «Алтай таулары хуҗасы» документаль фильмының югары бәяләнүе безгә бик ошады. Фильмны төшергән вакытта безнең команда тагын бер тапкыр ак барсның искиткеч хайван икәнлегенә, күп кенә төрки халыкларның яклаучысы булуына инанды». Исегезгә төшерәбез, декабрьдә Татарстанда Республика Рәисе катнашында «Алтай таулары хуҗасы» документаль фильмы күрсәтелде. Генераль продюсер һәм идея авторы булып Али Узденов чыгыш ясады.

Кинематографист Татарстанның  ак барсны  саклау эшенә аерым өлеш кертүен билгеләп үтте.

Бүгенге килешүгә кул кую, шул исәптән фәнни хезмәттәшлекне дә күздә тотып, Россия Фән көнендә узды. «Экология» илкүләм проектының «Биологик төрлелекне саклау һәм экотуристлыкны үстерү» федераль проектының проект офисы җитәкчесе Людмила Поплавская билгеләп үткәнчә, килешүгә кул кую бик әһәмиятле, чөнки  ак барс - «Экология»  илкүләм проектының биологик төрлелеген саклау федераль проектына кертелгән 13 төр хайванның берсе. «Бу матур ерткыч Россия Федерациясе һәм башка илләр территориясендә ирекле яшәсен өчен, без бергәләп ак барсның популяциясен торгызырбыз дип ышанам», -  дип ассызыклады ул.

Исегезгә төшерәбез, Татарстан, Республика Рәисенең йөкләмәсе буенча, Алтай Республикасы белән берлектә, климат үзенчәлекләрен исәпкә алып, Алтайда «Ак барс» биологик төрлелекне саклау үзәге төзелешен тәмамлый. Бу үзәк «Ак барс» сирәк очрый торган мәче төрләрен өйрәнү үзәгенең дәвамы булачак. Проект, Россия Табигать министрлыгы ярдәме белән, «Экология»  илкүләм проектының «Биологик төрлелекне саклау һәм экологик туристлыкны үстерү» федераль проектына кертелде. Бүген имзаланган килешү  ак барслар популяциясен саклау буенча хезмәттәшлекне гамәлгә ашыруның дәвамы булачак. Россиядә, кыргый табигатьтә хәзер бу ерткыч мәчеләрнең нибары 75 төре бар.