Александр Шадриков: «Без сезгә ышанабыз һәм нәкъ менә сездә үзебезнең киләчәгебезне күрәбез!» Бүген Экология министрлыгы «Мәктәп экопатруле» конкурсында җиңүчеләрнең исемнәрен игълан итте

2023 елның 30 ноябре, пәнҗешәмбе

«Иң актив укучы», «Иң актив сыйныф», «Иң актив мәктәп», «Иң яхшы муниципаль район» – барлыгы 80 җиңүче. Бүген В.П. Энгельгардт исемендәге Астрономия обсерваториясендә узган тантаналы чарада «Мәктәп экопатруле» республика конкурсы кысаларында иң күп чүплекләр тапкан Татарстанның иң яхшы укучыларын һәм батареялар җыю акциясендә җиңүчеләрне бүләкләделәр. Урын очраклы сайланмаган – киләсе ел Татарстанда Фәнни-технологик үсеш елы дип игълан ителде. Балаларга астрономия кебек фән, Татарстан астрономиясе тарихы турында сөйләделәр һәм галәмнең барлыкка килүе турында фильм күрсәттеләр. Бүләкләү тантанасында ТР экология һәм табигать ресурслары министры Александр Шадриков, Россия экология җәмгыятенең Татарстан бүлеге җитәкчесе Азат Җиһаншин, Казан районара табигатьне саклау прокуроры Денис Александров, ТРда Рус география җәмгыятенең төбәк бүлеге җитәкчесе Дмитрий Шиллер һәм «Чиста булачак» төбәк яшьләр иҗтимагый оешмасы җитәкчесе Дилара Сатикова катнашты.

Тантаналы чараны ачып, катнашучыларны һәм кунакларны Татарстан экология һәм табигать ресурслары министры Александр Шадриков сәламләде. Ул билгеләп үткәнчә, быел конкурска 7349 гариза килгән, ә бу узган ел белән чагыштырганда ике тапкыр күбрәк. «Бу безнең яшь буынның зур адымы һәм зур активлыгы, иң мөһиме, экология һәм табигатькә игътибар соравы безнең халык өчен бик мөһим роль уйный. Биредә иң яхшылар, без ышанган, киләчәгебезне күргән кешеләр җыелган», – дип билгеләп үтте Александр Шадриков. «Мин үзем дә кайчандыр йолдызларның ничек барлыкка килүен белергә хыялландым, һәм сезнең дә хыяллануыгызны, һөнәрне йөрәгегез аша сайлавыгызны телим». Александр Шадриков призлар тапшырды һәм иң актив укучыларны, иң актив сыйныфларны һәм иң яхшы муниципаль районны җиңүләре белән котлады.

Конкурс призерларын һәм Рус география җәмгыятенең Татарстан Республикасындагы төбәк бүлеге җитәкчесе Дмитрий Шиллер котлады: «Остазым әйткәнчә, зур эшләр башкарганда син ялгыз түгеллегеңне истә тот, синең артыңда кешеләр тора, чөнки яхшы тамырсыз яхшы яфраклар яралмый. Бүген без монда күргән нәрсә – бер зур «җаваплылык» сүзе, бу дөньяның яхшы, көчле кулларга күчүен күрсәтә».

Искәртеп узабыз, «Мәктәп экопатруле» мобиль кушымтасы Татарстан Республикасында инде 9 ел эшли. Конкурс 2014 елдан ТР Рәисе Рөстәм Миңнеханов карары буенча үткәрелә. Бу вакыт эчендә укучылардан экологларга чүплекләр турында 46 меңнән артык хәбәр килгән.

Исегезгә төшерәбез, конкурс Татарстан Экология һәм табигать ресурслары министрлыгы, Татарстан Мәгариф һәм фән министрлыгы һәм Татарстан Дәүләт идарәсен цифрлы нигездә үстерү, мәгълүмат технологияләре һәм элемтә министрлыгы белән берлектә оештырылды.

Бүген бүләкләрне 80 җиңүче алды. Бүләкләр арасында ноутбуклар, планшетлар, смарт-сәгатьләр, чыбыксыз колакчыннар, смартфоннар, 3D-принтер, акустик система һ.б.

«Мәктәп экопатруле-2023» конкурсында җиңүчеләр:

«Иң актив укучы» номинациясендә беренче урын (шәһәр гомуми белем оешмалары), 1-4 сыйныфлар: Кәрим Мөхәммәдиев.

«Иң актив укучы» номинациясендә беренче урын (шәһәр гомуми белем оешмалары), 5-8 сыйныфлар: Арсений Лагуткин һәм Ринат Сәлахетдинов.

«Иң актив укучы» номинациясендә беренче урын (шәһәр гомуми белем оешмалары), 9-11 сыйныфлар: Самирә Галиева һәм Таһир Әшрәпов.

«Иң актив укучы» номинациясендә беренче урын (авыл гомуми белем оешмалары), 1-4 сыйныфлар: Алсу Сафиуллина һәм Айзилә Әхтәмова.

«Иң актив укучы» номинациясендә беренче урын (авыл гомуми белем оешмалары), 5-8 сыйныфлар: Евгений Турсен һәм Дилә Әхтәмова.

«Иң актив укучы» номинациясендә беренче урын (авыл гомуми белем оешмалары), 9-11 сыйныфлар: София Крохина һәм Артем Прохоров.