Казанда бөтен Россиядән 160 катнашучы су ресурслары проблемалары турында фикер алыштылар

2023 елның 27 ноябре, дүшәмбе

Казанда ике көн дәвамында региональ хакимият органнары җитәкчеләре, берләштерелгән яңа су проекты буенча исәпкә алу өчен, Иделне савыктыру буенча иң яхшы сынау проектлары турында фикер алыштылар.

Исегезгә төшерәбез, РФ Президенты Владимир Путин кушуы буенча 2025-2030 елларга елгаларны һәм күлләрне экологик савыктыру буенча бердәм федераль проект Россиянең барлык төбәкләрендәге барлык эре су объектларын колачлаячак. Ул ким дигәндә 80 миллион россияленең тормыш сыйфатын яхшыртырга мөмкинлек бирәчәк.

Семинар эшендә Россия Федерациясе табигать ресурслары һәм экология министры урынбасары Павел Барышев, Россия төзелеш һәм торак-коммуналь хуҗалыгы министры урынбасары Алексей Ересько, Татарстан Республикасы экология һәм табигать ресурслары министры Александр Шадриков, шулай ук «Иделне савыктыру» федераль проектын гамәлгә ашыруда катнашучы Росводресурсы, Росрыболовство, Росприроднадзор һәм илнең башка төбәкләре вәкилләре катнашты.

«Идел – илебезнең төп су артерияләренең берсе. Бу 60 миллион россияле өчен «йорт» булып тора, шулай ук дәүләт икътисадының көчле узелы – нәкъ менә Идел ярлары буйлап илнең сәнәгать җитештерүләренең һәм авыл хуҗалыгы районнарының күп өлеше тупланган. Идел экосистемасына зарарлы тәэсир Россия буенча уртача күрсәткечләрдән биш тапкыр артык. Нәкъ менә шуңа күрә Идел буенда пычраткыч матдәләр күләмен киметү буенча проектны гамәлгә ашыру тәҗрибәсе яңа проектны эшләгәндә бик мөһим», – диде семинарда Россия табигать ресурслары һәм экология министры урынбасары Павел Барышев.

Шулай ук, Павел Барышев билгеләп үткәнчә, Идел буе буенча федпроект кысаларында чистарту корылмаларын төзү һәм реконструкцияләү чаралары иң күп капитал таләп итә һәм барлык чыгымнарның 70%тан артыгын алып тора. Шулай итеп, федераль бюджеттан аларга 85 млрд. сум акча юнәлтелгән.  Бу шул исәптән илдәге чистарту корылмаларының 70%тан артыгы 30-50 ел элек төзелгән булуга да бәйле, шуларның 80%ы модернизацияләүне таләп итә, ә бер өлеше бөтенләй дә торгызылырга тиеш түгел һәм тулысынча реконструкциягә мохтаҗ.

Тулаем ил буенча, бүгенге көндә Россия Федерациясенең 15 субъекты территориясендә 94 чара гамәлгә ашырылган, ә 2024 ел ахырына кадәр тагын 45сен тәмамларга кирәк. Татарстан гамәлгә ашырылган чаралар саны буенча лидер-төбәкләр өчлегендә.

Россия төзелеш һәм ТКХ министры урынбасары Алексей Ересько барлык структураларның: хакимият органнарыннан һәм фәнни берләшмәдән алып проектлаучыларга һәм подряд оешмаларына кадәр – тыгыз хезмәттәшлек итү кирәклегенә һәм нәтиҗәлелегенә игътибар итте. Моннан тыш, федераль җитәкче Татарстанда чистарту корылмаларын модернизацияләү эшен бәяләде, Татарстан Хөкүмәте командасын «илдә иң көчлесе» дип атады. «Әгәр ул команда тарафыннан гамәлгә ашырылса, теләсә нинди проект иң яхшысы була ала! Проектлаучы үзен команда әгъзасы итеп хис итсә, проектлар «уңышка дучар ителә». Мин даими рәвештә заказчы, башкарма хакимият органнары, подрядчылар, проектлаучылар һәм барлык коллегаларның эшен билгеләп үтәм. Татарстан үзенең бердәм командасы белән билгеле. Казанда шундый катлаулы чистарту корылмалары буенча эшне ничек оештыра алдылар, һәм анда гына түгел!» – диде Ересько.

Семинар кысаларында катнашучылар Иделне савыктыруга багышланган инновацион һәм техник эшләнмәләр күргәзмәсендә булдылар, анда экология тармагын цифрлаштыру программасы, Татарстан Экология министрлыгының «Ирекле агым» проекты һәм Идел дәрәҗәсе белән бәйле вәзгыятьне күзәтергә һәм модельләштерергә мөмкинлек бирүче «Гидрокаскад» программа комплексы тәкъдим ителде.

Семинарда чыгыш ясаганда, Татарстан экология министры «Экология» илкүләм проекты кысаларында республикада гамәлгә ашырылган һәм гамәлгә ашырыла торган чаралар турында сөйләде, аерым билгеләп үткәнчә, теләсә нинди экологик мәсьәләләрне хәл итүдә комплекслы алым булуы мөһим. «Үзара хезмәттәшлек бик мөһим. Хакимият һәм җәмгыять, бизнес һәм фән диалогы мөһим. Без проблемаларны системалы хәл итү өчен структуралаштырырга өйрәндек. Без республикабызда яшәүчеләргә файда китерәчәк сынау проектын гамәлгә ашыру өчен җаваплылык алудан курыкмыйбыз. Татарстанга сәфәре вакытында Виктория Валерьевна Абрамченко да нәкъ менә шул хакта сөйләде. Ул билгеләп үткәнчә, чистарту корылмаларын реконструкцияләгәндә Татарстан проблеманы хәл итүгә комплекслы якын килде һәм мондый тәҗрибәне тиражларга кирәк. Шуңа күрә бүген без Россиянең башка төбәкләре белән тәҗрибә уртаклашырга җыелдык», – дип билгеләп үтте ТР экология министры.

Ул Татарстан, «Иделне савыктыру» федераль проекты кысаларындагы эш тәҗрибәсенә ия булып, чистарту корылмаларын алга таба модернизацияләү чараларын Россия Президенты Владимир Путин башлап җибәргән су объектларын сәламәтләндерүнең яңа проектына кертергә тәкъдим итәчәк, дип өстәде. «Илебез Президенты Владимир Владимирович Путин күп тапкырлар билгеләп үткәнчә, иң мөһиме — безнең кешеләрнең сәламәтлеге һәм тормыш сыйфаты. Без эшләгәннәрнең барысы да халкыбыз файдасына эшләнә. Хакимиятнең, бизнесның, фәннең һәм җәмәгатьчелекнең һәр дәрәҗәсе һәм тармагы тырышлыгы бу бурычка буйсынырга тиеш. Татарстанның су объектларын саклау проблемаларын хәл итүгә комплекслы якын килү тәҗрибәсе илнең башка төбәкләренә дә кирәк һәм кызыклы булыр дип ышанам», – диде Александр Шадриков.

Казанда семинар-киңәшмә Хөкүмәт Рәисе урынбасары Виктория Абрамченко кушуы буенча уздырылды, ул сентябрьдә эш визиты белән Татарстанга килеп, «Иделне савыктыру» федераль проекты кысаларында төбәкнең эш нәтиҗәләрен югары бәяләгән иде.