апрель, 2015 ел
чәршәмбе

1 апрельдән Татарстанның барлык табигать саклау службалары, профильле министр­лык һәм тармаклары, муниципаль берәмлекләрнең башкарма комитетлары сани­тар-эколо­гик икеайлык үткәрүгә кереште. Бүген Татарстан Экология һәм табигый байлыклар министрлыгының Үзәк территориаль идарәсе инспекторлары журналистлар белән бергә Казанның Идел буе һәм Яңа Савино районнарына рейд үткәрделәр. Рейд барышында, мәсәлән, Ю.Фучик ур. 62 йорты янында рөхсәтсез калдык ташлау урыны ачыкланды. Чүп-чар “10нчы микрорайон” тукталышында рөхсәтсез сәүдә итү аркасында җыелган. Инспекторлар шулай ук Ю.Фучик ур. 66 йорты янындагы контейнер мәйданчы­гы тирәсе­нең чүпләнүен ачыклады. Шул фактлар нигезендә “Казан шәһәрен төзекләндерү кагыйдә­ләрен бозу” ТР КоАП 3.6 статьясы буенча административ эш кузгатылды.

31 мартта Яңа Савино районындагы Чистай ур. 19 йорты янында урнашкан төзелеш мәйданында рөхсәтсез төзелеш калдыклары өеме ачыкланды. “Термосервис” ҖЧҖнең баш инженерына карата төзекләндерү кагыйдәләрен бозу буенча административ материал төзелде. Кабат тикшергәндә инде чүплек бетерелгән, территория ярашлы санитар-экологик торышта иде.

Бүген “Горводзеленхоз” МУП хезмәткәрләре лотоклар территориясен чистартты, махсус техника ярдәмендә бордюр ташларын юды.

Санитар-экологик икеайлык кысаларында Экология министрлыгының дәүләт инспек­торлары социаль-мәдәни, сәүдә объектларын, халык күпләп ял итә торган урыннарны, пляжларны, бакчачылык ширкәтләрен, гараж кооперативларын, зиратларны һәм аларның якын-тирәсен, элек кар ташуга билгеләнгән урыннарны, төзелеш калдыкларын туплау урыннарын экологик яктан тикшерү максатыннан рейдлар үткәрәчәк. Шулай ук йорт яны территорияләрен, автомобиль юллары буйларын, аэропортлар, елга портлары, тимер юл вокзаллары территорияләрен, Горький һәм Куйбышев тимер юлларына бүленгән полосаларны һәм якын-тирә җирләрне, яр буйларын контрольдә тотачак.

1 апрельдән 31 майга кадәр республиканың барлык табигать саклау службалары, профильле министрлык һәм тармаклары, муниципаль берәмлекләрнең башкарма комитетлары шәһәр һәм муниципаль район территорияләрен чистарту, тиешле санитар-экологик торышка китерү максатыннан санитар-экологик икеайлык үткәрәләр.

Икеайлык көннәрендә дәүләт хезмәтләре порталы һәм мобиль коммуникация җайланмалары аша гражданнардан мөрәҗәгатьләр кабул итү буенча берничә сервис эшкә кушыла. Аерым алганда – “Халык контроле” системасы, яңа “Мәктәп эко-патруле” системасы, соңгысы аша һәр укучы бала инде бүген үк ачыкланган чүплекләр турында хәбәр итеп күзәтчелек органнарына булыша ала. 1 апрельдән башлап гражданнар табигать саклау законнары бозылу турында 267-68-67 кайнар линия телефонына һәм eco.signal@tatar.ru электрон почтасына хәбәр тапшыра алалар.