Экологлар Казанның Авиатөзелеш районында рөхсәтсез кар туплау урыны турындагы шикаять буенча урынга чыктылар

2024 елның 18 гыйнвары, пәнҗешәмбе

Татарстан Экология министрлыгына «Халык контроле» мәгълүмат системасы аша Казанның Авиатөзелеш районында рөхсәтсез кар туплау урыны булуына карата ике шикаять килде. Үзәк территориаль идарә инспекторлары М.Миль һәм Ф.Әмирхан урамнарына чыктылар. Табигать саклау законнарын бозу фактлары расланды.

М.Миль урамында чүплекнең мәйданы 68 кв.м тәшкил итә иде. Экологлар куркыныч, агулы һәм химик анализ өчен кар үрнәкләрен алдылар. Анализлар нәтиҗәләре буенча кар куркынычлылыгы буенча 5 класска карый (5 куркынычлык классы – экосистема өчен куркынычсыз), әмма нитратлар, хлоридлар, сульфатлар, нефть продуктлары буенча аз гына артыклык ачыкланган.

Ф.Әмирхан урамындагы чүплекнең мәйданы 48 кв.м тәшкил итә. Биредә экологлар шулай ук пробалар сайлап алган, аларның нәтиҗәләре буенча хлоридлар, сульфатлар һәм нефть продуктлары буенча аз гына артыклык ачыкланган.

Казанның Авиатөзелеш һәм Яңа Савин районнары башкарма комитеты адресына табигатьне саклау законнарын бозуның ярамавы һәм чүплекне 60 көн эчендә бетерү турында кисәтү җибәрелгән.