Александр Шадриков: «Сезнең фәнни хезмәтләр, ачышларыгыз, уйлап тапкан әйберләрегез фән, практика һәм безнең уртак эшебезгә – әйләнә-тирә мохитне саклау өчен гаять зур әһәмияткә ия»

2020 елның 2 июле, пәнҗешәмбе

Бүген Татарстанның Экология һәм табигать ресурслары министрлыгында экология һәм табигатьтән файдалану өлкәсендә профессор В.А.Попов исемендәге премиягә конкурс һәм Татарстанның югары уку йортлары студентлары арасында экология буенча фәнни-гамәли эшләр конкурсы лауреатларын бүләкләү тантанасы булып узды. Чарада ТР экология һәм табигать ресурслары министры Александр Шадриков, Идел-Кама дәүләт табигать биосфера тыюлыгы директоры Юрий Горшков, Россиядә Бөтендөнья кыргый табигать фонды (WWF) директоры Дмитрий Горшков катнашты. Видеоконференцэлемтә режимында шулай ук КФУның фәнни эшчәнлек буенча проректоры Данис Нургалиев, ТР Фәннәр Академиясенең Экология һәм җир асты байлыкларыннан файдалану проблемалары институты директоры Рифгать Шаһидуллин һәм КФУның гамәли экология кафедрасы профессоры Венера Латыйпова да катнашты.

«Без һәрвакыт теләсә кайсы тармакны нәтиҗәле үстерү өчен уртак көч, фән, яшьләр белән диалог кирәк, дип әйтәбез. Мондый конкурслар тәҗрибә алмашуга һәм безнең экология тармагын алга таба үстерүгә ярдәм итә. Сезнең фәнни хезмәтләрегез, ачышлар, уйлап табуларыгыз фән, практика һәм безнең уртак эшкә – әйләнә-тирә мохитне саклауга өлеш кертү өчен гаять зур әһәмияткә ия», – дип билгеләп үтте үзенең сәламләү чыгышында табигать саклау ведомствосы башлыгы.

Венера Латыйпова, җиңүчеләрнең эшләре алар өчен яңа казанышларга этәргеч бирәчәк, экологик куркынычсызлыкны һәм төбәгебезнең тотрыклы үсешен тәэмин итәчәк, дип ассызыклады.

Данис Нургалиев һәм Рифгать Шаһидуллин, үз чиратларында, үткәрелә торган чаралар студентлар һәм фәнни җәмәгатьчелек өчен мотивация булып тора, әйләнә-тирә мохитне саклау һәм республика һәм тулаем ил мәнфәгатьләре хакына табигатьтән рациональ файдалану өлкәсендә алга таба үсешкә омтылыш тудыра, дип ассызыклады.

Татарстанда экологик куркынычсызлыгының актуаль проблемаларын хәл итү өчен зур практик әһәмияткә ия булган зур фәнни казаныш өчен, Юрий Горшков һәм Дмитрий Горшков В.А.Попов исемендәге премиядә җиңүчеләр булып танылган. Галимнәр эшенең темасы: «Татарстан Республикасының экологик куркынычсызлыгын тәэмин итү факторы буларак, Зур Идел-Кама биосфера резервы».

Студентлар арасында фәнни-гамәли эшләр конкурсында «Табигый ресурслардан рациональ файдалану» номинациясендә дипломнар, медальләр һәм сертификатлар белән бүләкләнүчеләр:

I урын – Ксения Беляева, Казан (Идел буе) федераль университеты студенткасы. Эш темасы «Дулкынлы энергетика җайланмасы»;

III урын – Евгений Пиганов, Казан дәүләт энергетика университеты (КДЭУ) студенты. Эш темасы: «Татарстан Республикасы сулык-суыткычларында, киләчәге булган циркуляр технология буларак, Африка кларий җәенен үстерү».

«Табигать саклау технологияләрен эшләү» номинациясендә җиңүчеләр:

I урын – Айгөл Хәсәнова, Казан милли-тикшеренү технология университеты (КХТИ) студенты. Эш темасы: «Агынты суларны биологик деффатацияләү процессларын интенсификацияләү»;

II урын – Ксения Новикова, А.Н. Туполев исемендәге Казан милли-тикшеренү техник университеты (КАИ) студенты. Эш темасы: «Автомагистральнең локаль участогында автотранспорт агымының атмосфера һавасы пычрануга йогынтысын анализлау»;

III урын – Мария Бельтюкова, Казан (Идел буе) федераль университеты студенткасы. Эш темасы: «Нефть һәм нефть продуктлары тармагын бетергәндә файдаланыла торган кайбер нефть сорбентларының үзенчәлекләрен тикшерү, шулай ук иң оптималь чүпләүче материалны сайлау».