Экология министрлыгы инспекторлары Әлки районы һәм Бөгелмә халкы шикаять иткәннән соң суның һәм һаваның сыйфатын тикшерделәр

2024 елның 10 июле, чәршәмбе

Экология министрлыгына Әлки районының Иске Карата авылында һаваның пычрануы турында берничә мөрәҗәгать, Ата елгасының пычрануы һәм Бөгелмәдә начар газ исе турында шикаятьләр килде.

Әлки районында яшәүчеләрдән беренче мөрәҗәгать буенча Идел-Кама идарәсе инспекторлары экологик контрольне тәэмин итү бүлеге белгечләре белән берлектә урынга чыктылар. Территорияне тикшерү барышында Иске Карата авылында атмосфера һавасы һәм Ата елгасында су пробалары алынды.

Сайлап алынган һава һәм су пробаларында рөхсәт ителгән чик концентрацияләрнең артуы ачыкланмады.

Бөгелмәдә начар газ начар исе турында икенче мөрәҗәгать буенча Көньяк-Көнчыгыш идарәсе инспекторлары Нефтьчеләр урамына чыктылар. Күчмә экологик лаборатория ярдәмендә атмосфера һавасының ике ноктада: 44 нче йорт янында һәм Нефтчеләр һәм Төзелеш урамнары киселешендә пробалары алынды.

Анализ нәтиҗәләре буенча рөхсәт ителгән чик концентрацияләрнең артуы ачыкланмады.