Бөгелмә шәһәр суды Көньяк-Көнчыгыш территориаль идарәсе экологларының таләпләрен хуплады

2023 елның 7 июне, чәршәмбе

Татарстан  Республикасы Экология һәм табигать  ресурслары  министрлыгының Көньяк-Көнчыгыш территориаль идарәсе адресына Бөгелмә районы Ключевка авылындагы буага ирекле керүне чикләү турында шикаять килде. Инспекторлар бу урынга чыгып китәләр, аның барышында табигатьне саклау кагыйдәләрен бозу факты раслана. Сулык ярында суга керүне чикләүче билге урнаштырылган. Ачыкланганча, буа урнашкан җир  кишәрлеге җирле халык милкенә тапшырылган, бу гамәлдәге законнарга каршы килә. Җир  кишәрлегендә урнашкан буа Тумбарлинка елга кушылдыгында урнашкан.

Россия Федерациясе Җир кодексының 2001 елның 25 октябрендәге 136-ФЗ номерлы законның 102 статьясына ярашлы рәвештә су фонды җирләре булып җир өстендәге су объектлары урнашкан җирләр тора, ә шул ук Кодексның 27  статьясына ярашлы рәвештә Су кодексы нигезендә билгеләнгән яр буе полосасы чикләрендә җир  кишәрлекләрен хосусыйлаштыру тыела.

Көньяк-Көнчыгыш территориаль идарә Бөгелмә шәһәр судына җир  кишәрлегенә милек хокукын законсыз дип тануны таләп итеп мөрәҗәгать итә. Экологларның дәгъва таләпләре суд органы тарафыннан канәгатьләндерелде.

Исегезгә төшерәбез, яр буе су объектына килергә  теләгән һәркемгә ачык булырга тиеш. Су объектларының яр буйлары чикләрендәге җир  кишәрлекләре хосусыйлаштырылырга тиеш түгел. Яр буендагы барлык коймалар һәм  киртәләр – законсыз.