февраль, 2021 ел
җомга

2021 елдан җитештерү калдыклары белән эш итү кагыйдәләрендәге күпсанлы үзгәрешләр үз көченә керде: I-IV класс куркынычлылык калдыкларын категорияләү һәм паспортлаштыруның яңа тәртибе расланган, калдыклар барлыкка килү нормативларын һәм аларны урнаштыру лимитларын эшләүнең яңа кагыйдәләре кертелгән, калдыкларны күмү һәм утильләштерү объектларына яңа таләпләр билгеләнгән, шулай ук калдыкларны исәпкә алу, чыгару, тапшыру һәм сату өчен документлар үзгәртелгән.

октябрь, 2020 ел
дүшәмбе

Бүген Федерация Советында «Ышанычлы партнер – Экология» икенче бөтенроссия конкурсы кысаларында бүләк ияләрен игълан иткәннәр. Чарада башкарма хакимиятнең федераль органнары, оештыру партнерлары һәм экспертлар катнашкан. Бүләкләү тантанасы туры эфирда барган.

сентябрь, 2020 ел
сишәмбе

Эшчәнлеге нәтиҗәсендә хәвефлелекнең I һәм II классларына караган калдыклар барлыкка килә торган Татарстан предприятиеләре, шулай ук хәвефлелекнең I һәм II классларына караган калдыклар белән эш итүче операторлар хәвефлелекнең I һәм II классларына караган калдыклар белән эш итүне исәпкә алу һәм контрольдә тоту буенча дәүләт мәгълүмат системасын (ГИС ОПВК) тестлаштыруда катнашырга чакырыла.

сентябрь, 2020 ел
пәнҗешәмбе

Бүген А.И. Щеповских исемендәге «Сәнәгый экология һәм куркынычсызлык» дигән XV Бөтенроссия фәнни-гамәли конференциясе барышында «Йомык цикл икътисады, калдыклар белән эш иткәндә энергетика нәтиҗәлелеге һәм экология куркынычсызлыгы» дигән секциядә циркуляр икътисад принципларын кертү зарурилыгы, калдыклар белән эш иткәндә энергия нәтиҗәлелеген һәм экологик куркынычсызлыкны арттыруга бәйле актуаль мәсьәләләр турында фикер алыштылар.

«Федераль экологик оператор» ФДУП һәм «Кориб Металл» ҖЧҖ  Татарстан Республикасында хәвефлекнең I һәм II классларына караган аккумулятор батареялары белән эш итү буенча шартлар тудыру белән шөгыльләнәчәк.

август, 2020 ел
пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасында сынау проектын гамәлгә ашыруның юл картасы нигезендә «Федераль экологик оператор» ФДУПнең «Идел буе территориаль округы» филиалының Казан бүлекчәсе базасында I һәм II класслы хәтәрлеккә караган калдыклары белән эш итү өчен кирәкле җитештерү егәрлекләре булдырылган.

март, 2020 ел
сишәмбе

Агач калдыклары, бетон һәм кирпеч ватыклары. Казан шәһәре Совет районындагы Хезмәт проездында 2 гектар мәйданда чүплек  ясап куйганнар. Бу хакта Татарстан Республикасы Экология һәм табигать ресурслары министрлыгының Үзәк территориаль идарәсенә шул тирәдә яшәүчеләр хәбәр иткән.

март, 2020 ел
дүшәмбе

Табигатьне саклауга карата ваемлы, мәнле кешеләр закон бозу очрагын күреп, бу хакта шундук экологларга хәбәр иткәннәр. Татарстан Республикасы Экология һәм табигать ресурслары министрлыгының Көньяк-Көнчыгыш территориаль идарәсе инспекторлары калдыклар белән законсыз эш итү өлкәсендә законсыз гамәлләргә киртә куйган.

октябрь, 2019 ел
сишәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Экология һәм табигать ресурслары министрлыгында Татарстанда I һәм II класс хәвефлелектәге терекөмешле калдыклар белән эш итү буенча пилот проектын башлап җибәрү мәсьәләсе каралды.