ноябрь, 2017 ел
җомга

Тыюлык территорияләрендә экологик-мәгърифәти эш алып баруның заманча формалары һәм алымнары, культуралы ландшафтларны саклау, җирле халык белән хезмәттәшлек. Бу мәсьәләләрне бүген аеруча саклана торган табигать территорияләрендә экологик мәгърифәт мәсьәләләре буенча “Тыюлык территорияләре –гомуми җаваплылык һәм кайгырту” Бөтенроссия киңәшмә-конференциясенең пленар утырышында карадылар.

«Чиста караш». Бүген Казанда Яшьләрнең 5нче Ачык республика социаль экологик реклама конкурсына йомгак ясадылар. Татарстан Республикасы Экология һәм табигый байлыклар министрлыгы тарафыннан үткәрелә торган конкурсның быелгысы юбилей - 5нче конкурс. Жюри хөкеменә табигатьне сакларга өндәгән 1300дән артык эш тәкъдим ителде. Атмосфера һавасын, су ресурсларын саклау, урманнарга сакчыл мөнәсәбәт, тирә-юньдә чисталыкны саклау мәсьәләләре, Россия табигатенең матурлыгы һәм экологиягә кагылышлы башка темалар социаль плакатларда, фотографияләрдә, видеороликларда һәм фильмнарда чагылдырылган.

Кар барсын саклау буенча дәрес бүген Казанның 3нче гимназиясе базасында үтте. Республиканың беренче экологик сыйныфы укучыларының сорауларына Татарстан Республикасы экология һәм табигый байлыклар министры Фәрит Габделганиев, ТР Дәүләт Советы депутаты, Экология, табигатьтән файдалану, агросәнәгать һәм азык-төлек сәясәте буенча комитет рәисе Таһир Һадиев, Матбугат һәм массакүләм коммуникацияләр буенча республика агентлыгы “Татмедиа” җитәкчесе Айрат Зарипов, Казан шәһәре башкарма комитетының Мәгариф идарәсе башлыгы Илсур Һадиуллин җавап бирде.

Казан шәһәренең 6-8 сыйныф укучылары мәктәп укучыларының экология-биология буенча ачык шәһәр олимпиадасында катнашырга чакырыла. Интеллектулаль чара 2нче декабрьдә 13 сәгатьтән 16 сәгатькә кадәр 126нчы гимназиядә узачак.

Катнашу өчен 26нчы ноябрьгә кадәр заявканы arslanuk@mail.ru электрон почтасы яки Казан, Космонавтлар ур., 57 адресы буенча бирергә кирәк. Заявкада түбәндәгеләрне күрсәтергә:

2017 елның 12-14 декабрендә «Крокус Экспо» Халыкара күргәзмәләр үзәгендә әйләнә-тирә мохитне саклау буенча V Бөтенроссия съезды булачак. Тиешле боерыкка Россия Федерациясе Табигый ресурслар һәм экология министры Сергей Донской кул куйды.