гыйнвар, 2018 ел
чәршәмбе

Табигатькә каршы җинаять кылу эше – барып чыкмады. Татарстан Республикасы Экология һәм табигый ресурслар министрлыгының Үзәк территориаль идарәсе инспекторлары күптән түгел төнге рейд барышында пычрак карны санкцияләнмәгән урынга бушатырга теләгән КамАЗ хуҗаларын тоткарлады. Урам-юл челтәрләрен җыештырудан тупланган карны бушату факты Казан шәһәренең Авиатөзелеш районындагы Кадыш бистәсе янәшәсендә теркәлде.

2017 елда "Халык контроле" дәүләт мәгълүмат системасы аша экологик хокук бозулар турында гражданнардан 1181 мөрәҗәгать килгән. Шуның 97%ы (1146 мөрәҗәгать) – хәл ителгән. Экология һәм табигый ресурслар министрлыгы – беренче урында. Татарстанда яшәүчеләр түбәндәге категорияләрдән файдалана ала: "Су", "Һава", "Санитар торыш", "Законсыз карьерлар", "Чүплекләр". Татарстанның экология министры Фәрит Габделганиев билгеләп узганча, халыктан килгән мөрәҗәгатьләрне оператив рәвештә хәл итү Министрлык эшчәнлегендәге төп күрсәткечләрнең берсе булып тора.

Әлмәттә "Кошларны ашатыгыз-2018" табигать саклау акциясе старт алды, аның оештыручысы булып Татарстан Республикасы Экология һәм табигый ресурслар министрлыгының Көньяк-Көнчыгыш территориаль идарәсе һәм Әлмәт районының Экология һәм табигатьтән файдалану департаменты тора. Әлеге чарада Әлмәт районында яшәүче 5 яшьтән 18 яшькәчә кешеләр катнаша ала.

Татарстан Республикасының геологлар берләшмәләре (5-11 сыйныфлар укучылары һәм аларның җитәкчеләре) Себер геологик олимпиадасында катнашырга чакырыла, аның оештыручылары булып Новосибирск дәүләт университетыныың геологоия-геофизика факультеты, РФА СБ Нефть-газ геологиясе һәм геофизика институты тора.

Россия Федерациясе Табигый ресурслар һәм экология министрлыгы товарлар файдаланудан калдыкларны утильләштерү нормативларын күтәрергә ниятли, дип хәбәр итә ведомствоның матбугат хезмәте. Ведомство тарафыннан “2018-2020 елларга товарлар файдаланудан калдыкларны утильләштерү нормативларын раслау турында” Россия Хөкүмәте әмере проекты әзерләнгән. Россиянең Табигать министрлыгы башлыгы документны РФ Хөкүмәтенә керткән.