Җир экологиясе, республика экологиясе. Казан шәһәренең 35нче лицеенда укучылар өчен дәрес үткәрелде

2018 елның 10 октябре, чәршәмбе

Тере һәм тере булмаган табигать белән үзара бәйләнеш үзенчәлекләре, урманнарның экологик әһәмияте, Кызыл китапның хайваннар дөньясы. Бүген Казан шәһәрендәге Идел буе районының «Галактика» белем бирү үзәге - 35-нче лицейда белем бирү дәресе кысаларында әлеге һәм башка мәсьәләләрне тикшереп ачыкладылар. Чараны 4 «б» сыйныфы укучылары өчен Татарстан Республикасы Экология һәм табигать ресурслары министрлыгының экологик мәгърифәт һәм иҗтимагый оешмалар белән үзара хезмәттәшлек бүлеге белгечләре үткәрде. Укучылар белән табигатькә аларның гамәлләре нинди чагылыш ясавы турында әңгәмә кордылар, ни өчен урманны планетаның җиңелләре дип атаулары турында фикер алыштылар, хуҗалык максатларында урманнан файдалануның төп юнәлешләрен билгеләделәр. Укучыларның фауна вәкилләре турында белемнәрен «Гиннесның рекордлар китабын»нан экологик викторина кысаларында тикшерделәр - җирдә нинди хайван иң зурысы, ә иң кечкенә кошның нинди булуын белделәр. «Экологик иминлек һәр кеше белән бәйле, һәркем планета табигатенә өлеш кертә ала. Болындагы чәчәкләрне өзеп, урмандагы ботакларны сындырып, кешеләр әйләнә-тирә дөньяга һәм анда яшәүчеләргә төзәлмәслек зыян китерә. Бу хакта онытмагыз», - дип мөрәҗәгать итте укучыларга экологлар очрашу ахырында.

ТР ЭТРМ матбугат хезмәте